Gaz-System: Baltic Pipe z kompletem pozwoleń
Gaz-System ma już komplet pozwoleń na budowę gazociągu Baltic Pipe łączącego złoża na norweskim szelfie z polskim systemem przesyłowym. Tym samym projekt wchodzi w fazę realizacji. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2022 r.
Ostatnie pozwolenie wydało szwedzkie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji. 7 maja tamtejszy rząd zatwierdził budowę gazociągu Baltic Pipe w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim. Trasa rurociągu w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej będzie wynosiła ok. 85 kilometrów.
Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodzić przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Trasa całej części podmorskiej będzie wynosiła ok. 275 kilometrów. Zarówno polskie jak i duńskie władze zatwierdziły już budowę wszystkich elementów projektu Baltic Pipe w części lądowej i morskiej.
Gazociąg na dnie Bałtyku będzie układać włoska firma Saipem Limited, z którą Gaz-System podpisał umowę 30 kwietnia 2020 r. Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach wyjścia gazociągu na ląd w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową tzw. mikrotuneli.
W drugim półroczu spodziewany jest początek aktywności na morzu, czyli rozpoczęcie przedmontażowych badań trasy rurociągu. Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu pojawią się na Morzu Bałtyckim w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku.
W ubiegłym roku Komisja Europejska przyznała projektowi Baltic Pipe dofinansowanie w ramach instrumentu "Łącząc Europę" na prace budowlane w maksymalnej wysokości niemal 215 mln euro. Łączna kwota przyznanego dotychczas unijnego wsparcia dla Baltic Pipe wynosi maksymalnie 266,8 mln euro.
Baltic Pipe ma połączyć złoża na norweskim szelfie kontynentalnym z polskim systemem przesyłowym. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii.
morb