Gazele Biznesu 2001: Ranking małej i średniej przedsiębiorczości
Klasyfikowane przez nas firmy nazwaliśmy gazelami, ponieważ celem rankingu jest wyłonienie podmiotów rozwijających się najbardziej prężnie - nie zaś największych.
Wraz z dzisiejszym wydaniem "PB", do Czytelników trafia 84-stronicowy raport specjalny "Gazele Biznesu 2001". Jest to już drugie opracowanie tego typu, przygotowane przez naszą redakcję. Obok zamieszczamy jego okładkę, spod której widoczna jest okładka ubiegłoroczna. Wszystkich interesujących się sektorem małych i średnich przedsiębiorstw prosimy o uważne przeanalizowanie raportu, a następnie - o jego zachowanie w biznesowym archiwum przez następny rok.
Według encyklopedii, gazela jest potoczną nazwą drobniejszych antylop, odznaczających się delikatną budową ciała oraz zdolnością do szybkiego biegu. Skoczność i zwinność pozwala im przetrwać w najeżonej niebezpieczeństwami sawannie. Największym dla nich zagrożeniem jest gepard, który wyjątkowo lubi konsumować gazele i jest od nich zdecydowanie szybszy, ale tylko na krótkim dystansie - potem odpada.
Klasyfikowane przez nas firmy nazwaliśmy gazelami, ponieważ celem rankingu jest wyłonienie podmiotów rozwijających się najbardziej prężnie - nie zaś największych. Giganci obsadzają listy 500, sporządzane przez kilka redakcji. Podstawowym kryterium przyjętym przez "PB" - oraz współpracującą z nami wywiadownię gospodarczą Intercredit Warszawa - jest natomiast dynamika obrotów firmy. Elementem uzupełniającym wskaźnik jest średnia rentowność, uzyskana w okresie 1998-2000. Warto przypomnieć, iż w comiesięcznym badaniu nastrojów przedsiębiorców, którego efektem jest indeks "PB", firmy TOP 500 oraz Gazele Biznesu stanowią kategorie odrębne.
Dane liczbowe musiały zostać zweryfikowane, dlatego koniecznym warunkiem objęcia firmy rankingiem "PB" była jej przejrzystość i gotowość do ujawniania informacji o kondycji finansowej. Zależy nam po prostu na promowaniu biznesowej uczciwości. Zaleganie z płatnościami wobec urzędów skarbowych oraz ZUS, a także toczące się przeciw firmom postępowania windykacyjne dyskwalifikowały je jako kandydatki na gazele. W rozpoznaniu uczciwości firm szczególnie użyteczna okazała się profesjonalna wywiadownia.
Ranking obecny obejmuje 398 firm (oraz 58 umieszczonych w tzw. poczekalni, ze względu na niespełnienie wszystkich kryteriów), poprzedni zaś - 304. Z ubiegłorocznej listy zakwalifikowało się na tegoroczną zaledwie 38 podmiotów, którym należy się specjalna premia za wytrwałość. A co z pozostałymi 266? Kilka gazel odbiło się tak mocno, że przeskoczyły już poziom rankingu. Jednak zdecydowana większość została upolowana przez drapieżców - koszty pracy, cenę kredytów, zatory płatnicze, konkurencję szarej strefy, osłabienie koniunktury, etc. Otoczenie zewnętrzne małych i średnich przedsiębiorstw okazuje się w roku 2001 nie sawanną, lecz buszem.
Dzisiaj w katowickim ośrodku TVP odbywa się pierwsza regionalna gala, w trakcie której szefowie firm z trzech województw (śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego) otrzymają pamiątkowe dyplomy i certyfikaty, poświadczające przynależność do Klubu Gazel Biznesu. Kolejne uroczyste spotkania odbędą się już w roku 2002, według następującego harmonogramu:
- 29 stycznia - Poznań (województwo wielkopolskie);
- 28 lutego - Szczecin (zachodniopomorskie, lubuskie);
- 28 marca - Gdańsk (pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie);
- 30 kwietnia - Kraków (małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie);
- 28 maja - Warszawa (mazowieckie, łódzkie, podlaskie i lubelskie).