Gdzie jest węgiel Agencji Rezerw Strategicznych?

Jak poinformowała dzisiejsza "Rzeczpospolita", rządowa agencja nadal nie sprowadziła ani jednej tony węgla. Jak wynika z poselskiej kontroli Posłów Lewicy pierwszy węgiel zakupiony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych dopłynąć może dopiero w tym miesiącu.

Jak pisze gazeta, chodzi o ok 100 tys. ton. Ładunki z węglem miały dopłynąć do Polski już we wrześniu. Z opóźnieniem przypłyną dostawy z Kolumbii. "Kolejne ładunki mają przypłynąć na przełomie października i listopada. Będzie to kolejne kilkaset tysięcy ton" - czytamy.

Trzech posłów Lewicy — Tomasz Trela, Arkadiusz Iwaniak oraz Maciej Kopiec z Lewicy - przeprowadzili w czwartek kontrolę w Agencji. Agencji brakuje narzędzi i ludzi, którzy mogliby profesjonalnie obsłużyć cały ten proces.

Brak jest też płynnego przekazywania decyzji, poleceń na piśmie — mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Trela, który dodaje, że "czarne złoto" zakupione przez agencje miało pojawić w Polsce kilka tygodni temu, a my nadal słyszymy, że dostawy się pojawią.

Reklama

W kolejnym tygodniu, posłowie będą przeprowadzać kontrolę w innych podmiotach, które importują węgiel. Chodzi o spółki z udziałem Skarbu Państwa - PGE Paliwa oraz Węglokoks.

więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej

Poniżej zadania realizowane przez RARS

- Utrzymywanie rezerw strategicznych, w tym ich przechowywanie, dokonywanie wymiany lub zamiany oraz przeprowadzanie konserwacji przechowywanych rezerw strategicznych.
- Wykonywanie decyzji Prezesa Rady Ministrów dotyczących tworzenia, udostępnienia i likwidacji rezerw strategicznych,
- Wykonywanie decyzji uprawnionych organów lub podmiotów dotyczących zakupu, magazynowania i wydawania określonych asortymentów towarów,

 -Organizowanie usług, w tym usług transportowo‑logistycznych, na własną rzecz oraz na rzecz uprawnionych innych organów lub podmiotów, w celu niezbędnym do przeciwdziałania lub zwalczania danego zagrożenia,

 -Zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi własność lub pozostającymi w posiadaniu Agencji, a także ich oddawanie do odpłatnego korzystania, w szczególności na podstawie umów najmu i dzierżawy lub świadczenie innych usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami,

-Prowadzenie inwestycji związanych z budową lub modernizacją infrastruktury technicznej służącej do utrzymywania rezerw strategicznych oraz innych inwestycji związanych z wykonywaniem zadań Agencji,
 -Udostępnianie rezerw strategicznych oraz realizacja innych zadań w ramach udzielania pomocy i wsparcia podmiotom prawa międzynarodowego publicznego.

-Tworzenie i utrzymywanie zapasów agencyjnych ropy naftowej i paliw na zasadach określonych w ustawie o zapasach ropy naftowej i produktów naftowych oraz wykonywanie innych obowiązków wynikających z tej ustawy.


-Kontrola podmiotów przechowujących rezerwy strategiczne oraz realizujących inne umowy zawarte z Agencją w ramach utrzymywania rezerw strategicznych.
-Opracowywanie projektu informacji o asortymencie rezerw strategicznych, ich ilości i wartości oraz ich finansowaniu, wykorzystaniu i rozmieszczeniu.

-Przekazywanie Ministrowi Obrony Narodowej, Ministrowi Sprawiedliwości, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego aktualnego wykazu ilości oraz miejsc przechowywania asortymentów rezerw strategicznych zgodnych ze zgłoszonymi przez nich potrzebami.
 - Sporządzanie planów, informacji, procedur i sprawozdań oraz innych dokumentów w zakresie określonym w ustawie lub innych aktach prawnych.

- Wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych ustawach lub w Programie Rezerw Strategicznych.INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »