Giełda spalin rusza niebawem

Giełdowy handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla ruszy prawdopodobnie jeszcze w sierpniu. - Jeszcze nie uruchomiliśmy rynku, na razie zbieramy podmioty chętne do udziału w systemie. Mamy zarejestrowane dwa, a powinno być ich 8-10 - powiedział dyrektor handlowy Towarowej Giełdy Energii (TGE) Marek Kuteń.

Polska jest pełnoprawnym członkiem europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych od lipca br. Ruszył też elektroniczny rejestr uprawnień do emisji dwutlenku węgla, który umożliwi handel tymi uprawnieniami, prowadzony przez Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE).

Kuteń przypomniał, że firmy, które chcą handlować emisjami CO2 na giełdzie, muszą być zarejestrowane w KASHUE i podpisać z bankiem rozliczeniowym umowy na prowadzenie rachunku. Jest nim Bank Ochrony Środowiska (BOŚ).

Przedstawiciele TGE mają obawy, czy handel emisjami będzie się odbywał za pośrednictwem giełdy. Rynek handlu CO2 nie jest obligatoryjny, tak jak rynek praw majątkowych do energii wytwarzanej. W prawie polskim i unijnym jest on definiowany jako towar giełdowy, którym można obracać zarówno na giełdzie jak i umowach dwustronnych.

Reklama

- Bez wątpienia mogę podejrzewać, że takie spółki jak elektrociepłownie, Elektrownia Połaniec czy Rybnik, a więc spółki powiązane kapitałowo z podmiotami z rynku europejskiego, będą zawierać transakcje w ramach grupy kapitałowej, czyli tak naprawdę może on w ogóle nie zetknąć się z obrotem giełdowym - powiedział Kuteń.

Dodał, że TGE jest zainteresowana, aby jak najwięcej transakcji przechodziło przez giełdę. Dzięki temu rynek będzie mógł się rozwijać i będzie można realizować ideę transparentnego rynku energii, gdzie ceny są publikowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych - powiedział.

Na giełdach Nord Pool, Powernext, ECT, EEX w ubiegłym tygodniu cena za tonę uprawnień do emisji wahała się od 15,1 euro do 16,3 euro. W połowie lipca ceny przekraczały 17 euro/t.

Zobowiązania krajów UE dotyczące obniżenia emisji gazów cieplarnianych zostały określone w Protokole z Kioto. Wspólnotowy system handlu emisjami wszedł w życie 1 stycznia 2005 roku. Polska, podobnie jak inne kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej, została zobowiązana do włączenia się do niego. Zgodnie z I Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji Dwutlenku Węgla (KPRU I) na lata 2005-2007, limit emisji dwutlenku węgla wynosi 717,3 mln ton. Zakłady, które mają przyznane limity, jeśli ich nie wykorzystają, będą mogły sprzedać nadwyżki w Polsce lub za granicą. KPRU II zakłada, że w latach 2008-2012 firmy, objęte tym systemem, otrzymają 1 mld 398,4 mln ton uprawnień do emisji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | handel | Towarowa Giełda Energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »