Gigantyczne centrum rozrywki na Mazurach. Inwestor uzyskał zgodę, są pewne warunki
W miejscowości Łutynówko pod Olsztynkiem (woj. warmińsko-mazurskie) ma powstać ogromny park rozrywki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie poinformowała jednak, że zgoda na jego wybudowanie została udzielona pod pewnymi warunkami, które musi spełnić inwestor, dotyczącymi m.in. ochrony zwierząt i siedlisk przyrodniczych. Wszystko z powodu lokalizacji planowanego przedsięwzięcia. Park rozrywki ma powstać bowiem w sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Niedaleko znajduje się również rezerwat żółwia błotnego. Należy mieć na uwadze, że zgodą na powstanie przedsięwzięcia jest dopiero pozwolenie na budowę.
Na początku kwietnia informowaliśmy w Interii Biznes, że w woj. warmińsko-mazurskim ma powstać największy park rozrywki w Polsce. Wówczas nie było jeszcze wiadomo, czy olsztyńska RDOŚ wyda pozytywną decyzję w sprawie raportu środowiskowego dotyczącego tej inwestycji.
Urząd gminy w Olsztynku na swoich stronach podaje, że rodzinny park rozrywki ma powstać na terenie zajmującym 185 ha, z czego ok. 100 ha ma być zabudowane. Przedsięwzięcie ma być realizowane etapowo, przez kilka lat, a sam obiekt ma działać sezonowo - od maja do końca października.
Jak już wspomnieliśmy, inwestycja ma powstać w sąsiedztwie cennego przyrodniczo terenu - Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Co więcej, kilka kilometrów od Łutynówka, w Nadrowie, znajduje się rezerwat Bagna Nadrowskie dla populacji żółwia błotnego.
- To ma być największy park rozrywki w Polsce. Ekolodzy ostrzegają, że odbędzie się to kosztem cennych gatunków fauny i flory - pisała w lutym olsztyńska "Gazeta Wyborcza". Wskazano, że inwestor został wtedy zobowiązany przez RDOŚ do uzupełnienia raportu środowiskowego.
Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie uzgodnił realizację inwestycji, która polega na budowie parku rozrywki w Łutynówku w gminie Olsztynek.
- Podjęte rozstrzygnięcie jest obwarowane szeregiem warunków, którymi zabezpieczono interes lokalnej przyrody i mieszkańców. Zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji parku rozrywki, inwestor został zobligowany do spełnienia określonych warunków, które będą chronić m.in. zwierzęta i siedliska przyrodnicze - podkreśliła rzeczniczka.
Zaznaczyła, że warunki zostały sformułowane w odniesieniu do różnych elementów składowych inwestycji i dotyczą zminimalizowania wpływu przedsięwzięcia na wszystkie komponenty środowiska, w tym m.in. na poszczególne grupy zwierząt, jak: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Nad prawidłową realizacją części tych warunków będzie czuwał nadzór przyrodniczy.
Rzeczniczka wyjaśniła, że "przeprowadzona przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie szczegółowa i dogłębna analiza raportu o oddziaływaniu tej inwestycji na środowisko, w tym na chronione populacje zwierząt i siedliska przyrodnicze wykazała, że przy zastosowaniu nałożonych działań minimalizujących, nie dojdzie do negatywnego oddziaływania zamierzenia na środowisko". - Nie stwierdzono także możliwości znaczącego negatywnego wpływu inwestycji na obszary Natura 2000 - dodała.
Uzgodnienie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie warunków realizacji inwestycji jest jednym z elementów procedury środowiskowej. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, którą w tym przypadku wydaje burmistrz Olsztynka, również nie oznacza, że inwestycja powstanie. Zgodą na powstanie przedsięwzięcia jest dopiero pozwolenie na budowę.
Burmistrz Olsztynka Robert Waraksa informował PAP, że jeśli raport zostanie uzgodniony, to kolejnym etapem będą konsultacje społeczne z udziałem społeczeństwa.
- Raport zostanie wyłożony do wglądu. Będzie to czas na przekazywanie uwag i wniosków od mieszkańców i zainteresowanych organizacji - powiedział. Dodał, że powstanie parku rozrywki sprawi, że gmina "zyska turystycznie".