Główny Urząd Statystyczny podał dane z rynku pracy w grudniu

Stopa bezrobocia w grudniu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 866,4 tys. wobec 849,6 tys. osób w listopadzie 2019 roku. Na początku stycznia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,2 proc.

Dane te są zgodne z podanymi wcześniej szacunkami resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak podkreśliła w rozmowie z IAR minister Marlena Maląg, ten lekki wzrost bezrobocia jest związany z czynnikami sezonowymi ale jest to najniższa grudniowa stopa bezrobocia od 30 lat. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 866,4 tys. wobec 849,6 tys. osób w listopadzie 2019 roku.

Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynikało, że w poprzednim miesiącu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 procent - oznacza to, że w porównaniu z listopadem wzrosła o 0,1 punktu procentowego. Z danych resortu pracy wynika, że w grudniu w urzędach pracy zarejestrowanych było mniej niż 900 tysięcy bezrobotnych. To najlepszy koniec roku od trzech dekad - podkreśliło ministerstwo.

Reklama

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu ubiegłego roku 5,2 proc. - wynikało z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Oznacza to, że w porównaniu z miesiące poprzednim wzrosła o 0,1 punktu procentowego. Jak zaznaczyła w rozmowie z IAR szefowa resortu Marlena Malag w związku z wygaszaniem sezonowych prac w miesiącach zimowych wzrost stopy bezrobocia nie jest niczym nowym.

Minister podkreśliła, że wskaźnik bezrobocia w końcu 2019 roku osiągnął poziom niższy niż w końcu 2018 roku o 0,6 punktu procentowego. Wyjaśniła że liczba bezrobotnych w końcu grudnia ubiegłego roku wyniosła 867,2 tysiąca osób i w porównaniu z końcem listopada wzrosła o 17,5 tysiąca osób czyli o 2,1 procent. Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w grudniu była o 0,4 punktu procentowego niższa od wysokości tego wskaźnika, przyjętej w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2019.

Przewidywano, że będzie to 5,6 procent. Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2019 roku w porównaniu do listopada wystąpił w 12 województwach i zamykał się w przedziale od 0,1 do 0,3 punktu procentowego. Wzrost stopy o 0,3 punktu procentowego odnotowano w 2 województwach: opolskim i warmińsko-mazurskim. W 4 województwach - w podlaskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia utrzymało się na poziomie z listopada. Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się nadal w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,8 %.

Najwyższa zaś - w warmińsko-mazurskim - 9 proc.. Według minister Marleny Maląg bezrobocie w tym roku będzie kształtowało się na poziomie jeszcze niższym niż w roku ubiegłym. W miesiącach letnich może wynieść poniżej 5 procent.  Analityk DNA Rynków Paweł Cymcyk uważa, że grudniowy będzie taki sam lub zbliżony do szacunków resortu pracy. Jego zdaniem, ten nieznaczny wzrost ma związek z czynnikami sezonowymi.

OPINIA: analityków Credit Agricole Bank Polska

Nominalna dynamika wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosła w grudniu do 6,2 proc. r/r wobec 5,3% w listopadzie. W grudniu 3-miesięczna średnia krocząca dla rocznej nominalnej dynamiki płac w przedsiębiorstwach wyniosła 5,8 proc., co było poziomem najniższym od lipca 2017 r. Stanowi to silne wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą w ostatnich miesiącach rosnący negatywny wpływ na nominalną dynamikę wynagrodzeń mają obniżający się stopień wykorzystania mocy wytwórczych, a także coraz ostrożniejsza polityka płacowa firm, które reagują na niekorzystne zmiany regulacyjne na polskim rynku pracy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dynamika zatrudnienia w grudniu nie zmieniła się w porównaniu do listopada i wyniosła 2,6% r/r. W konsekwencji realna dynamika funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wzrosła w grudniu do 5,4 proc. r/r wobec 5,3 proc. w listopadzie. W IV kw. 2019 r. realny fundusz płac wzrósł o 5,5 proc. r/r, co było jego najniższą dynamiką od IV kw. 2015 r. Ubiegłotygodniowe dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy zakładającej, że w 2020 r. w sektorze przedsiębiorstw będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją płac przy jednoczesnej stagnacji zatrudnienia.

Jakie dane Eurostatu?

Polska znajduje się w gronie trzech krajów z najniższym bezrobociem - wynika z danych Eurostatu. W listopadzie ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła w naszym kraju 3,2 procent. Przed nami są tylko Czechy z bezrobociem wynoszącym 2,2 procent oraz Niemcy, gdzie bezrobocie wyniosło 3,1 procent.

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie | stopa bezrobocia | polski rynek pracy | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »