Reklama

Goldman Sachs: Otwarcie chińskiej gospodarki napędzi wzrost gospodarczy strefy euro

Jak przewidują analitycy banku Goldman Sachs, otwarcie gospodarcze w Chinach przełoży się na wzrost tamtejszej gospodarki na poziomie ponad 7 proc. w skali roku, wbrew konsensusowi 5,2 proc. Wpłynie to pozytywnie na gospodarki państw strefy euro, które unikną dzięki temu recesji.

W opinii analityków, silniejsza gospodarka chińska pozytywnie wpłynie na państwa strefy euro. Z uwagi na to utrzymali prognozę ich wzrostu gospodarczego na poziomie 0,6 proc., wbrew konsensusowi -0,1 proc.

Państwa strefy euro unikną recesji?

Chińskie otwarcie gospodarcze, w połączeniu z niskimi cenami gazu, jest kluczowym czynnikiem, dzięki któremu państwa strefy euro unikną recesji - ocenili analitycy.

Zwrócono uwagę, że wzmocnienie gospodarki chińskiej wiąże się z większym popytem krajowym, co pozytywnie wpływa na handel zagraniczny strefy euro, zwłaszcza Niemiec i Włoch. Zastrzeżono, że może to również oznaczać wzrost cen surowców, co w konsekwencji przełoży się na wyższą inflację. Mimo to - zdaniem ekspertów GS - pozytywny wpływ ożywienia handlowego jest silniejszy niż negatywne efekty presji inflacyjnej.

Reklama

Otwarcie gospodarcze będzie oznaczać wyższe zapotrzebowanie Chin na energię, co może przełożyć się na wyższe ceny gazu w Europie - stwierdzono. Podkreślono, że kluczowy będzie także wpływ przedsiębiorców chińskich na obecnie funkcjonujące łańcuchy dostaw. 

Szczyt infekcji już minął

Ekonomiści banku oczekują wystąpienia ograniczonych i krótkotrwałych zakłóceń w dostawach w pierwszym okresie otwarcia gospodarczego z uwagi na wzrost dziennych zakażeń COVID-19. Zwracają przy tym uwagę, że według wstępnych szacunków szczyt infekcji już minął i pojawiają się pierwsze dowody na powrót ruchu wewnątrzkrajowego.

W nocie GS dodano, że odejście Chin od polityki zero-COVID może wesprzeć gospodarki strefy euro również z uwagi na zwiększony ruch turystyczny, ale zaznaczono, że będzie to raczej nieznaczny efekt.

Scenariusz podstawowy GS zakłada, że otwarcie chińskiej gospodarki spowoduje wzrost PKB w strefie euro o 0,2 proc. i inflacji o 5 punktów bazowych w ciągu roku. Optymistyczna prognoza przyjmuje, że chińskie firmy uzupełnią przerwane łańcuchy dostaw, co pobudzi aktywność gospodarczą w strefie euro o 0,5 proc., a presja inflacyjna będzie nieistotna. W negatywnym scenariuszu dochodzi do znacznego podwyższenia cen towarów i nasilenia problemów z dostawami, przez co inflacja w strefie euro wzrośnie o 15 punktów bazowych, niwelując pozytywny wpływ na gospodarkę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | zero covid | gospodarka Chin | strefa euro | prognozy PKB | łancuchy dostaw

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »