Gorączka złota! Rekordowa sprzedaż metali szlachetnych

Niepewna sytuacja polityczna i wysoka inflacja skłaniają Polaków do zakupów złota. Sprzedaż złotych sztabek i monet bije rekordy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Mennica Skarbowa, spółka notowana na giełdzie New Connect, dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych, zamknęła czwarty kwartał 2021 roku z rekordowym wzrostem sprzedaży. Przychody ze sprzedaży w czwartym kwartale 2021 roku wyniosły 457,2 mln zł, co stanowi wzrost o prawie 150 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2020 roku (184,7 mln zł).

Wielki popyt na złoto. Powodem inflacja

W ujęciu narastającym przychody spółki wyniosły ponad 1,1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w 2020 roku (529,7 mln zł). Najprawdopodobniej wysoki popyt na złoto w Polsce nadal będzie się utrzymał się na podobnym poziomie, a cena surowca w efekcie niepewności politycznej w Europie i rekordowej inflacji będzie rosnąć.

Reklama

W całym 2021 roku Mennica Skarbowa sprzedała 4,53 tony złota w porównaniu do 2,13 tony z roku ubiegłego. W roku 2021 Polacy najchętniej kupowali sztabki złota o wadze 1g i 100g, a także uncjowe monety bulionowe w szczególności Liść Klonowy i Krugerrand. Miesięcznie spółka realizowała kilka tysięcy transakcji sprzedaży produktów z tego surowca.

Wysoka sprzedaż w czwartym kwartale 2021 roku i całym roku była efektem kilku czynników. Bez wątpienia za sprzyjającą można uznać sytuację na rynku - wskazują analitycy. Rosnący popyt na złoto wynikający głównie z obaw przed rosnącą inflacją, niskimi stopami procentowymi oraz niepokoju związanego z napiętą sytuacją polityczną na wschodzie Europy, zwiększa zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w stabilną i bardzo mobilną inwestycję, jaką są metale szlachetne.

Polacy wykupują złoto inwestycyjne

- Pierwszy raz w historii przekroczyliśmy 1 miliard złotych, pierwszy raz w historii wygenerowaliśmy także tak wysoki zysk, zarówno na poziomie operacyjnym jak i netto. Gorączka złota w Polsce trwa. Szacujemy, że Polacy kupili około 14 ton złota inwestycyjnego w 2021 roku, a nasz kraj znalazł się w czołowej piątce w Europie jeśli chodzi o sprzedaż tego surowca - komentuje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej".

Zysk spółki na sprzedaży w czwartym kwartale 2021 roku wyniósł 11,5 mln zł czyli blisko trzy razy więcej niż w czwartym kwartale 2020 roku. Narastająco w pierwszych czterech kwartałach 2021 zysk na sprzedaży był równy 31,7 mln zł, co stanowi wzrost o blisko 11,7 mln zł w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Zysk na działalności operacyjnej kształtował się na podobnym poziomie i wyniósł 10,5 mln zł, wobec 4,1 mln zł w czwartym kwartale 2020 roku, a narastająco w czterech kwartałach 2021 roku wyniósł 30,7 mln zł wobec niecałych 20 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Z kolei zysk netto Mennicy Skarbowej wyniósł 7,9 mln zł w porównaniu do 3,1 mln zł w czwartym kwartale 2020 roku. Narastająco w pierwszych czterech kwartałach 2021 roku zysk brutto wyniósł 28,7 mln zł w stosunku do 18,5 mln zł w analogicznym okresie 2020 roku, natomiast zysk netto wyniósł 23,2 mln zł w stosunku do 18,3 mln zł w czterech kwartach 2020 roku.

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »