Górnicy niepewni o swój los, narzekają na brak informacji

Ponad 80 proc. badanych górników nie czuje się wysłuchana przez władze krajowe, a około dwie trzecie przyznaje, że nie ma dostępu do informacji na temat możliwości przekwalifikowania się, czy też do planów dotyczących przyszłości ich kopalni - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Z raportu "Co po węglu? Górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości" wynika, że 90 proc. badanych nie uczestniczyło w planowaniu działań prowadzących do przekształcenia ani wygaszania pracy zakładów.

Badanie przeprowadzono wśród górników z Wielkopolski Wschodniej, Górnego Śląska oraz Bełchatowa. Autorzy publikacji zapytali ponad 300 rozmówców o ich zdanie na temat m.in. zmiany klimatu, dekarbonizacji gospodarki, oceny działań rządu w kierunku sprawiedliwej transformacji oraz planów i perspektyw.

Górnicy zarzucają, że państwo działa chaotycznie i niespójnie, nie ma zaplanowanych długofalowych, konsekwentnie realizowanych rozwiązań. Nie zadbano o alternatywne stabilne źródła energii.

Reklama

Nie ufają władzom

Z raportu wynika, że 81 proc. ankietowanych górników nie ufa rządowi i uważa, że opieszałość władz doprowadziła do pogorszenia ich sytuacji.

- Ich obawy względem zielonej transformacji wynikają głównie z braku konsekwentnej strategii rządowej oraz zaniedbań w budowie potencjału regionów węglowych. Jednocześnie są oni zdania, że to właśnie w świecie polityki, odgórnie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące ich przyszłości. Nie mają poczucia wpływu na nie, zwłaszcza, że bardzo wielu z nich uważa, że ich głos i tak nie ma znaczenia - informuje ISP.

Autorzy raportu podkreślają, że - wbrew powszechnym przekonaniom - górnicy w sposób świadomy i racjonalny mówią o uwarunkowaniach związanych ze zmianą klimatu i dekarbonizacją. Aż 63 proc. górników uznało, że przeciwdziałanie zmianie klimatu powinno być jednym z najważniejszych celów dla Unii Europejskiej, a 55 proc. było zdania, że rezygnacja z niej oznacza odebranie młodym pokoleniom szansy na bezpieczną przyszłość. Zdaniem 60 proc. ankietowanych transformacja może pozytywnie wpłynąć na unowocześnienie całej gospodarki.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo | energetyka | transformacja energetyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »