Reklama

Górnicy niepewni o swój los, narzekają na brak informacji

Ponad 80 proc. badanych górników nie czuje się wysłuchana przez władze krajowe, a około dwie trzecie przyznaje, że nie ma dostępu do informacji na temat możliwości przekwalifikowania się, czy też do planów dotyczących przyszłości ich kopalni - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Z raportu "Co po węglu? Górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości" wynika, że 90 proc. badanych nie uczestniczyło w planowaniu działań prowadzących do przekształcenia ani wygaszania pracy zakładów.

Badanie przeprowadzono wśród górników z Wielkopolski Wschodniej, Górnego Śląska oraz Bełchatowa. Autorzy publikacji zapytali ponad 300 rozmówców o ich zdanie na temat m.in. zmiany klimatu, dekarbonizacji gospodarki, oceny działań rządu w kierunku sprawiedliwej transformacji oraz planów i perspektyw.

Górnicy zarzucają, że państwo działa chaotycznie i niespójnie, nie ma zaplanowanych długofalowych, konsekwentnie realizowanych rozwiązań. Nie zadbano o alternatywne stabilne źródła energii.

Reklama

Nie ufają władzom

Z raportu wynika, że 81 proc. ankietowanych górników nie ufa rządowi i uważa, że opieszałość władz doprowadziła do pogorszenia ich sytuacji.

- Ich obawy względem zielonej transformacji wynikają głównie z braku konsekwentnej strategii rządowej oraz zaniedbań w budowie potencjału regionów węglowych. Jednocześnie są oni zdania, że to właśnie w świecie polityki, odgórnie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące ich przyszłości. Nie mają poczucia wpływu na nie, zwłaszcza, że bardzo wielu z nich uważa, że ich głos i tak nie ma znaczenia - informuje ISP.

Autorzy raportu podkreślają, że - wbrew powszechnym przekonaniom - górnicy w sposób świadomy i racjonalny mówią o uwarunkowaniach związanych ze zmianą klimatu i dekarbonizacją. Aż 63 proc. górników uznało, że przeciwdziałanie zmianie klimatu powinno być jednym z najważniejszych celów dla Unii Europejskiej, a 55 proc. było zdania, że rezygnacja z niej oznacza odebranie młodym pokoleniom szansy na bezpieczną przyszłość. Zdaniem 60 proc. ankietowanych transformacja może pozytywnie wpłynąć na unowocześnienie całej gospodarki.

morb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »