Reklama

Gorsze prognozy gospodarcze dla Niemiec

Niemiecki PKB wzrośnie w tym roku o 3,7 proc. - szacują czołowe instytutu gospodarcze w RFN. To mocna korekta prognozy w dół. Sugerują też wyższy wiek emerytalny.

Reklama

Wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne znacznie obniżyły swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec w obliczu przedłużającej się pandemii koronawirusa i związanego z tym lockdownu, w opublikowanej w czwartek (15.04.2021) wiosennej prognozie przewidują one, że niemiecki produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,7 proc., a w roku 2022 - o 3,9 proc. Prognoza z jesieni ubiegłego roku zakładała jeszcze wzrost PKB w 2021 roku na poziomie 4,7 proc. Szacunki na przyszły rok są jednak bardziej optymistyczne; jesienią przewidywano, że w 2022 roku PKB Niemiec wzrośnie o 2,7 proc.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Wzrost zależy od szczepień

Autorzy prognozy podkreślają, że ponowny lockdown związany z trzecią falą pandemii opóźnia ożywienie gospodarcze. "Ale jak tylko infekcje zostaną zahamowane, przede wszystkim dzięki szczepieniom, nastąpi mocny wzrost" - dodają. Przewidują, że na początku przyszłego roku gospodarka powróci do normalnego funkcjonowania.

Wiosenną prognozę, która jest podstawą dla prognoz rządu federalnego, opracowały Instytuty Badań Gospodarczych im. Leibniza w Essen (RWI) i Halle (IWH), Niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką (DIW) z Berlina, monachijski Instytut Ifo oraz Instytut Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii.

Latem ożywienie w usługach

Jak wskazał Torsten Schmidt z RWI, z powodu utrzymującego się lockdownu w I kwartale PKB spadł o 1,8 proc. Prognoza opiera się na założeniach, że zamknięcie gospodarki jeszcze potrwa i cofnięte zostaną ostatnie decyzje o łagodzeniu obostrzeń pandemicznych. Ponownego luzowania restrykcji eksperci spodziewają się dopiero od połowy II kwartału, a pełnego ich zniesienia dopiero pod koniec III kwartału, czyli we wrześniu.

Schmidt ocenił, że latem, wskutek łagodzenia obostrzeń, można spodziewać się "mocnej ekspansji aktywności gospodarczej, zwłaszcza w sferze usług, szczególnie dotkniętej przez pandemię".

Prognoza zakłada także, że zatrudnienie będzie rosło wraz ze znoszeniem restrykcji. W tym roku przybędzie 26 tysięcy zatrudnionych, a w 2022 roku pół miliona - twierdzą instytuty.

Zastrzegają, że pandemia pozostaje najpoważniejszym ryzykiem dla wzrostu gospodarczego. "Nadal może dojść do przestojów i opóźnień w dostawach szczepionek" - ostrzegają. Także nowe mutacje koronawirusa mogą powstrzymać otwieranie gospodarki.

Później na emeryturę?

W obliczu ogromnego zadłużenia budżetu państwa związanego z łagodzeniem gospodarczych skutków pandemii, instytuty gospodarcze sugerują też w swojej prognozie ponowne, stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on w Niemczech 67 lat.

Jak wskazują, dużym wyzwaniem będzie oparcie finansów państwa po pandemii na solidnej podstawie, a sporym obciążeniem będą przede wszystkim rosnące wydatki na zobowiązania emerytalne. - Najbardziej eleganckim rozwiązaniem byłoby powolne, stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego - ocenił Oliver Holtemoeller z IWH. Tłumaczył, że wyższy wiek emerytalny pomógłby finansom państwa bez konieczności zahamowania ważnych dla przyszłości inwestycji.

AFP, DPA/ widz, Redakcja Polska Deutsche Welle

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

Dowiedz się więcej na temat: gospodarka Niemiec | prognozy gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »