Gorsze wyniki hurtowników

Zmiany w zasadach refundacji leków nie są pierwszym krokiem resortu, który niekorzystnie wpływa na rentowność spółek z branży dystrybucyjnej.

Zmiany w zasadach refundacji leków nie są pierwszym krokiem resortu, który niekorzystnie wpływa na rentowność spółek z branży dystrybucyjnej.

Już wcześniej ministerstwo administracyjnie obniżyło marże na leki refundowane co postawiło wielu, zwłaszcza drobnych hurtowników, w skrajnie trudnej sytuacji. Obecne zmiany, które w ocenie specjalistów przełożą się na spadek wartości całego sektora farmaceutycznego przyczynią się do zmniejszenia przychodów i zysków wypracowywanych przez hurtowników. Dystrybutorzy już teraz próbują przygotować swoich akcjonariuszy na gorsze od zakładanych wyniki. Jeszcze w ubiegłym tygodniu PGF zakomunikował, że jego przychody będą niższe o około 2,6 proc., podobnie jak i wynik netto. Jest to nasza subiektywna ocena sytuacji, w której się znaleźliśmy ? wskazał Wojciech Rosicki, dyrektor ds. zarządzania wizerunkiem PGF. Na poziom sprzedaży kluczowy wpływ będą mieli jednak lekarze, którzy sami decydują, jakie leki będą przepisywać ? dodał. Wykorzystują to firmy farmaceutyczne, które po wprowadzeniu zmian daleko zwiększyły nakłady na marketing. Analizujemy na bieżąco rynek ? powiedział PG Grzegorz Szojda, dyrektor biura zarządu Farmacolu. Jest to wyjątkowa sytuacja by jednorazowo wprowadzono w życie tak dużo istotnych dla hurtowników zmian, których wpływu wcześniej nie można było oszacować ? dodał. Już teraz analitycy zalecają ostrożność w stosunku do akcji spółek dystrybucyjnych, które do niedawna uznawane były za najlepszy sektor na giełdzie.

Reklama

KOMENTUJE DLA PG RADOSŁAW BIADOŃ analityk BDM PKO BP

Nowe listy refundacyjne spowodowały spadek cen leków importowanych co przełoży się na spadek wartości całego rynku farmaceutycznego.

Leki nie staną się jednak przez to tańsze co jeszcze zmniejszy popyt. Rośnie ponadto świadomość, że zdecydowana większość zagranicznych medykamentów na naszym rynku to leki geriatryczne mające polskie odpowiedniki. Spadek wartości całego rynku będzie miał zdecydowanie niekorzystny wpływ na wyniki dystrybutorów. O ile jeszcze pierwszy kwartał spółki te będą mogły zaliczyć do udanych, to kolejne miesiące mogą okazać się dla nich znacznie gorsze. Nie uważam również, że obecna wycena tych spółek uwzględnia już możliwość pogorszenia się ich wyników. Trudno co prawda oszacować jak wielki będzie to spadek, ale osobiście bałbym się kupować akcje dystrybutorów.

PIOTR WIŚNIEWSKI analityk DM AmerBrokers

Krajowi dystrybutorzy farmaceutyków mają bardzo zbliżone struktury sprzedaży i bardzo podobny asortyment dlatego można przyjąć, że nowe listy refundacyjne popsują im wyniki w jednakowym stopniu. Duży wpływ na kondycję hurtowników będzie jednak miała kondycja ich klientów ? aptek, które i bez nowych list były w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W gorszej kondycji znajdą się również mniejsi dystrybutorzy, którzy nie będą sobie mogli poradzić z koniecznością kredytowania aptekarzy i długimi okresami ściągania należności. Może to spowodować w krótkim czasie falę upadłości lokalnych hurtowników. Sytuacja finansowa liderów sektora dystrybucyjnego wydaje się jednak nie zagrożona. Spółki te mają wystarczająco duże kapitały oraz wolumen sprzedaży by pozwolić sobie na obniżenia marż i utrzymać swoje pozycje na rynku.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »