Gospodarka nie potrzebuje już obniżek stóp

Rozmawiamy z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Rozmawiamy z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem Rady Polityki Pieniężnej

PKB w II kwartale wzrósł o 1,1 proc. Czy to już koniec kryzysu?

- Te dane są powodem do zadowolenia, bo świadczą o tym, że Polsce nie grozi recesja. Nie powinny być powodem do euforii, bo pokazują trudną sytuację w gospodarce.

Jaki jest główny problem?

- Popyt krajowy spadł o 2 proc. Dramatu nie ma, ale na rynku wewnętrznym kupujemy mniej. Na wynik popytu krajowego złoży się spadek akumulacji brutto, w tym inwestycji, które miały ujemną dynamikę pierwszy raz od II kwartału 2003 r., i wyhamowanie dodatniej dynamiki spożycia, w tym konsumpcji prywatnej.

Co było motorem wzrostu?

- Eksport netto, podobnie jak w I kwartale. Tym razem wkład eksportu netto do PKB był zaskakująco duży. Import wyhamował znacznie bardziej niż eksport, w dużym stopniu dlatego, że nasze przedsiębiorstwa potrzebują mniej dóbr do produkcji. Eksport obronił się tym, że sprzedajemy za granicę przede wszystkim dobra mniej zaawansowane technologicznie i przez to tańsze. W warunkach pogorszonej koniunktury gospodarczej popyt na taki towar zazwyczaj się zwiększa.

Jest ryzyko, że sytuacja się odwróci i w kolejnych kwartałach eksport netto będzie ciągnął dynamikę PKB w dół, bo np. złoty się umocni?

- Nie przesadzajmy. Mówiąc o imporcie i eksporcie, świadomie wskazywałem na mechanizmy gospodarcze, które na nie wpływają znacznie bardziej niż na sam kurs walutowy. Znam ten uproszczony pogląd: słaby złoty to poprawa eksportu i spadek importu. Import spadł, bo nasz przemysł mniej produkuje.

Osłabienie złotego w ogóle nie miało znaczenia?

- Ono raczej pomogło osiągnąć eksporterom lepsze wyniki finansowe. Widzieliśmy to w danych GUS o wynikach firm w II kwartale. Słaby złoty w jakimś stopniu ułatwił negocjacje cenowe z partnerami zagranicznymi, ale nie przeceniałbym jego roli jako stymulatora eksportu. To tylko jeden z wielu czynników, na pewno nie najważniejszy. To samo dotyczy importu.

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny- Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »