Gospodarka poprawia się, ale są zagrożenia

Światowa gospodarka wraca do formy szybciej, niż się spodziewano, ale kryzys zadłużenia w Europie może powstrzymać ten trend - ostrzega w czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy, dodając, że rządy powinny wesprzeć zaufanie publiczne.

MFW podniósł swą prognozę wzrostu na świecie w 2010 roku z 4,1 proc. w kwietniu do 4,6 proc., zwiększając zwłaszcza przewidywane wyniki USA i Chin.

W swym wydawanym co kwartał raporcie World Economic Outlook MFW ostrzega jednak, że "gwałtownie wzrosły zagrożenia", a Europa musi szybko rozwiązać problem zadłużenia i przywrócić zaufanie do swoich banków.

Problemy Europy "mogą się przenieść na inne regiony i zahamować światową poprawę koniunktury" - oświadczył dyrektor departamentu rynków monetarnych i kapitałowych MFW Jose Vinals na konferencji prasowej w Hongkongu.

Reklama

- Potrzebne są dalsze wiarygodne działania i zdecydowana polityka w celu wznowienia postępów w sferze stabilizacji finansowej i utrzymania poprawy koniunktury gospodarczej - oznajmił Vinals.

Zagrożenia ograniczają się na razie do rynków finansowych oraz innych sfer ustabilizowanych na wysokim szczeblu w maju - twierdzi MFW. Jak dodał Fundusz, produkcja przemysłowa i handel odnotowały dwucyfrowy wzrost, nastąpił skromny, ale miarowy wzrost gospodarek rozwijających się i silny wzrost gospodarek wschodzących.

- Liczby dotyczące działalności gospodarczej okazały się mocne, mocniejsze, niż przewidywaliśmy - powiedział dyrektor departamentu badawczego MFW Olivier Blanchard.

MFW podniósł prognozę tegorocznego wzrostu dla USA z 2,7 proc. w kwietniu do 3,3 proc. Prognoza dla państw Unii Europejskiej pozostała niezmieniona na poziomie 1 proc. Fundusz ostrzegł przy tym, że słabość Europy "może odbić się na Azji zarówno poprzez handel, jak i finanse".

Prognoza MFW światowego wzrostu na 2011 rok nadal wynosi 4,3 proc., czyli mniej niż w bieżącym roku.

- - - - -

MFW: Polska ma szanse na wzrost na poziomie 3,1 proc. PKB

Polska może liczyć w tym roku na wzrost 3,1 proc. PKB, a w przyszłym roku na 3,5 proc. PKB. Słabszy rozwój naszych partnerów handlowych nie będzie pomagał polskiej gospodarce - wynika z raportu "Odbudowa zaufania bez osłabienia wzrostu" przygotowanego przez MFW.

Według analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Polska powinna kontynuować reformy strukturalne. W szczególności potrzebuje uelastycznienia struktury finansów publicznych i dokończenia reformy emerytalnej.

MFW jest zdania, że światowa gospodarka najgorsze ma już za sobą i powinna się rozwijać szybciej niż wcześniej prognozowano, choć nadal jest ona rachityczne i wymaga wsparcia. Jak szacuje fundusz tempo wzrostu na świecie wyniesie w tym roku, głównie za sprawą krajów azjatyckich oraz Ameryki Łacińskiej, 4,6 proc. PKB i 4,3 proc. w roku 2011.

Zdaniem ekspertów funduszu ostatnio odnotowane wyniki makro potwierdzają, że gospodarki rozwinięte mogą liczyć na skromny, ale stały wzrost gospodarczy, wiele krajów wschodzących i rozwijających się może rozwijać się w mocniejszym tempie.

MFW zaleca, szczególnie krajom strefy euro, które pozostają w tyle innych gospodarek, odbudowanie zaufania rynku i opracowanie wiarygodnych planów konsolidacji fiskalnej m.in. poprzez poprawę konkurencyjności i przeprowadzenie reform strukturalnych stymulujących wzrost. Zaś jeśli chodzi o gospodarki krajów wschodzących to działania powinny zmierzać do przemodelowania struktury popytu globalnego i - w niektórych przypadkach - większej elastyczności kursów walutowych.

Szczególnie gospodarki krajów azjatyckich i Ameryki Południowej będą czynnikiem stymulującym ogólnoświatowy rozwój. Odpowiednio prognozy mówią o wzroście na poziomie 9,5 proc. i 4,8 proc. Strefa euro na tym tle wypada blado. Wzrost gospodarczy w tym roku szacowany jest na 1 proc. PKB (tyle samo dla całej UE) wobec 3,3 proc. w USA.

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej, w ocenie MFW, może liczyć w tym roku na 3,2 proc. wzrostu PKB, a w przyszłym na 3,4 proc.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »