Gospodarka światowa ma kłopoty. To będzie egzamin dla giełd

Renomowane instytucje finansowe nie mają dobrych prognoz dla gospodarki światowej. JP Morgan w drugiej połowie tego roku przewiduje spowolnienie globalnego wzrostu, a dla USA ma prognozę "łagodnej recesji" na przełomie lat 2023/24. Saxo Bank zakłada natomiast, że Stany Zjednoczone zmierzają w stronę stagflacji - stagnacji gospodarczej połączonej z ciągle wysoką inflacją.

  • Ekonomiści JP Morgan przewidują, że w USA odpowiedzią na nadal wysoką inflację konsumencką (teraz wynosi 3,2 proc.) będzie utrzymywanie restrykcyjnej polityki monetarnej przez Fed, prawdopodobnie do drugiego kwartału 2024 roku
  • JP Morgan wyjątkowo optymistycznie patrzy na rynek metali szlachetnych. W drugiej połowie tego roku cena uncji złota miałaby pójść w górę do 2012 dolarów, a uncji srebra do 26 dolarów
  • Zarówno eksperci JP Morgan jak i Saxo Banku w tym półroczu spodziewają się wyraźnego spadku indeksu giełdowego S&P500, gdyż spółki będą miały problemy z osiąganiem dużych zysków

Reklama

Bruce Kasman, główny globalny ekonomista w JP Morgan, podkreśla, że choć na całym świecie obserwujemy spadek inflacji, to nie należy oczekiwać, że szybko wróci ona do celów banków centralnych. Dlatego konieczne może być dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

"W drugiej połowie 2023 roku prognozujemy spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, a inflacja pozostanie na relatywnie wysokim poziomie. Przewidujemy, że światowa inflacja konsumencka i bazowa utrzyma się powyżej 3 proc. Globalna dynamika wzrostu cen będzie znaczna w kilku kluczowych kategoriach. Dla energii wyniesie 1,6 proc., dla żywności - 2,6 proc., dla towarów - 2,1 proc, a dla usług - 4,2 proc." - czytamy w raporcie JP Morgan Research.

Inflacja w USA ciągle wysoka

Jedocześnie ekonomiści JP Morgan przewidują, że w Stanach Zjednoczonych odpowiedzią na nadal wysoką inflację konsumencką (teraz wynosi 3,2 proc.) będzie utrzymywanie restrykcyjnej polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, prawdopodobnie do drugiego kwartału 2024 roku. W efekcie kraj może wkroczyć w "łagodną recesję" pod koniec 2023 roku lub pierwszym kwartale 2024 roku.

Niewykluczone, że gospodarka USA uniknie ścieżki recesyjnej, jeśli spełni się bardziej umiarkowana prognoza analityków Goldman Sachs. Ich zdaniem, Fed zrezygnuje z podwyżek stóp do końca tego roku, natomiast pierwsza obniżka nastąpi w drugim kwartale 2024 roku. Od tego momentu przedstawiciele Goldman Sachs spodziewają się redukowania stóp w tempie 25 punktów bazowych co kwartał. Analitycy banku swój optymizm opierają na wskaźniku inflacji bazowej, który ostatnio spadł w USA do 4,7 proc.

Trzeba tu przypomnieć, że po lipcowej podwyżce stóp procentowych ich poziom w Stanach Zjednoczonych (5,50 proc.) jest najwyższy od 22 lat. W dodatku, obecny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Fed jest najbardziej agresywny od lat 80. XX wieku.

Z radykalnym scenariuszem recesyjnym dla Stanów Zjednoczonych nie zgadzają się analitycy Saxo Banku. Prognozują, że USA nieuchronnie zmierzają ku niskiemu wzrostowi gospodarczemu i "średnio-wysokiej" inflacji, a to oznacza, że czeka je stagflacja. Jak twierdzą, problemem jest teraz znaczny wzrost realnych stóp procentowych, w efekcie którego koszty finansowania w USA stały się niemal za wysokie do udźwignięcia, co wykazała niedawna korekta w dół amerykańskiego ratingu przez agencję Fitch.

"Oprocentowanie wszystkiego, od kart kredytowych, przez nowe samochody, po kredyty hipoteczne, jest dwukrotnie wyższe od średniej długoterminowej. Z kolei dane na temat zatrudnienia i wydatków konsumentów wydają się hamować, podczas gdy inflacja pozostaje uporczywa ze względu na płace i ceny energii" - czytamy w raporcie SaxoStrats.

Oczekiwane zmiany w amerykańskiej gospodarce mogą być jednak pożyteczne. "Nadchodząca stagflacja będzie pozytywnym krokiem w kierunku zresetowania gospodarki. Będzie można skupić się na prawdziwych wyzwaniach: lepszej i czystszej energii, większej realnej gospodarce oraz znacznie skuteczniejszej polityce edukacyjnej i społecznej" - twierdzą ekonomiści Saxo Banku.

Przekleństwo wysokich stóp

Eksperci JP Morgan przypominają, że pierwsza połowa 2023 roku przyniosła przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego, który wyniósł 2,8 proc. Ich zdaniem, ten wskaźnik byłby wyższy, gdyby nie rosnące stopy procentowe. Od 2022 roku globalne stopy zwiększyły się o około 400 punktów bazowych, co wpłynęło negatywnie na wydatki i produkcję.

Analitycy JP prognozują, że w drugiej połowie 2023 roku nastąpi kolejne zacieśnianie polityki pieniężnej na rynkach rozwiniętych. Istnieje bowiem ryzyko wzrostu inflacji w wyniku czynników takich jak ograniczenie produkcji ropy przez OPEC czy niesprzyjające warunki pogodowe. To zaostrzanie kursu przez banki centralne wpłynie negatywnie na sektor prywatny i może doprowadzić do globalnej recesji przed końcem 2024 roku.

JP Morgan przypomina, że gospodarka Europy Zachodniej zmaga się z wysokimi cenami energii. Szczególnie Niemcom dają się we znaki wysokie koszty importu gazu z Rosji. Prognozy wzrostu PKB na 2023 rok w strefie euro oscylują wokół 1,5-2 proc. W tej grupie krajów obserwowany jest spadek inflacji, ale Europejski Bank Centralny prawdopodobnie nadal będzie podwyższał stopy procentowe.

Niepewność na rynkach surowców

Obawy dotyczące możliwej recesji skłaniają inwestorów do ostrożnego poruszania się po rynkach surowcowych. Natasha Kaneva, szefowa globalnej strategii towarowej w JP Morgan, twierdzi, że w obliczu wysokiej niepewności trudno jest utrzymać optymistyczny punkt widzenia wobec aktywów o silnie cyklicznym charakterze.

JP Morgan spodziewa się jednak wzrostu popytu na ropę naftową i prognozuje, że cena baryłki Brent do końca 2023 roku osiągnie poziom 88 dolarów (dziś jest niewiele niższa i wynosi około 86 dolarów). Jedocześnie przewidywany jest spadek cen surowca w 2024 roku, w miarę wzrostu zapasów.

ZŁOTO

2 740,05 -10,85 -0,39% akt.: 17.01.2025, 22:59
  • Max 2 758,91
  • Min 2 729,34
  • Stopa zwrotu - 1T 0,83%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,87%
  • Stopa zwrotu - 3M 1,17%
  • Stopa zwrotu - 6M 11,26%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,39%
  • Stopa zwrotu - 2R 43,39%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

W przypadku amerykańskiego gazu ziemnego spodziewana jest względna siła ceny w czwartym kwartale 2023 roku na poziomie 2,75 USD/MMBtu. JP Morgan Research wyjątkowo optymistycznie patrzy na rynek metali szlachetnych. W drugiej połowie tego roku cena uncji złota miałaby pójść w górę do 2012 dolarów (dziś - 1940 dolarów), a uncji srebra do 26 dolarów (dziś - 22,5 dolara).

SREBRO

31,05 -0,68 -2,14% akt.: 17.01.2025, 22:59
  • Max 31,64
  • Min 30,92
  • Stopa zwrotu - 1T -0,80%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,16%
  • Stopa zwrotu - 3M -2,57%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,74%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,72%
  • Stopa zwrotu - 2R 29,00%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Egzamin dla Wall Street

Trudniejsze warunki makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie 2023 roku, ze względu na brak złagodzenia polityki przez Fed, mogą - zdaniem ekspertów JP Morgan - obniżyć atrakcyjność inwestowania w akcje. Podobnie pesymistyczne prognozy dotyczą rynków kapitałowych w Europie.

"Zacieśnianie polityki pieniężnej ma efekt opóźniony, a pewne czynniki wspierające wzrost, takie jak nadwyżka oszczędności i wysokie marże, w tej chwili słabną" - czytamy w raporcie banku. JP Morgan oczekuje, że w tym półroczu S&P 500 spadnie o 5 proc., a MSCI Eurozone o 3 proc.

SP500

5 996,66 +59,32 1,00% akt.: 17.01.2025, 22:08
  • Otwarcie 5 995,97
  • Max 6 014,96
  • Min 5 978,44
  • Wartość odniesienia 5 937,34
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

Także analitycy SaxoStrats pesymistycznie oceniają perspektywy wskaźników na Wall Street. Ich zdaniem, S&P500, który teraz jest w okolicach 4500 punktów, może spaść do poziomu 4050 punktów. "Przewidujemy, że trzeci i czwarty kwartał 2023 roku będą trudne pod względem zysków przedsiębiorstw, ponieważ tempo wzrostu przychodów spada, podczas gdy koszty (płace i energia) nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Pełny wpływ tej zmiany powinien uwidocznić się w opublikowanych pod koniec roku raportach spółek za trzeci kwartał" - czytamy w opracowaniu Saxo Banku.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka światowa | gospodarka USA | Inflacja | złoto | srebro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »