Gospodarka USA nabiera rozpędu. Strefa euro w stagnacji, kiedy odbicie?

Gospodarka USA rozwija się najszybciej wśród państw grupy G7 - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i przytacza dane, z których wynika, że w 2024 r. PKB USA wzrósł o ok. 2,8 proc. Wzrost gospodarczy strefy euro w ostatnim roku wyniósł ok. 0,7 proc., m.in. za sprawą dekoniunktury panującej we wcześniej wiodącej gospodarce Niemiec.

PKB USA urósł o ok. 2,8 proc., a to podobny wynik jak w 2023 r. (2,9 proc.) - wylicza PIE i przypomina, że dla ostatniego roku kluczowa okazała się silna konsumpcja prywatna oraz wydatki rządowe, które wspierały aktywność gospodarczą.

Amerykanie chętnie robią duże zakupy, a rząd federalny nie skąpi grosza na wydatki zbrojeniowe

Polski Instytut Ekonomiczny przekonuje, że Stany Zjednoczone utrzymają wzrost gospodarczy na poziomie ok. 2 proc. w 2025 r. Tak wynika z konsensusu prognoz, z których wynika, że wzrost realnego PKB będzie nadal najwyższy wśród państw G7, głównie dzięki ekspansywnej polityce fiskalnej, elastycznemu rynkowi pracy oraz sektorowi technologicznemu.

Reklama

Oczywiście kluczowe (na razie trudne do przewidzenia) będą decyzje nowej administracji dotyczące m.in. ceł oraz kwestii migracji. Przypomnijmy: administracja Trumpa nałożyła nowe cła wymierzone w trzech największych partnerów handlowych: 25 proc. na import towarów z Kanady i Meksyku oraz dodatkowe 10 proc. na import z Chin. 

Wprowadzenie ceł dla Kanady i Meksyku zostało zawieszone na 30 dni. Prezydent USA zapowiedział również wprowadzenie ceł na Unię Europejską, bez wskazania konkretnej wysokości oraz daty.

Na plus dla amerykańskiej gospodarki działają wydatki prywatne i rządowe. Kupowanie dóbr trwałego użytku przez gospodarstwa domowe i wydatki zbrojeniowe rządu wspierają gospodarkę USA.

Co z relacjami transatlantyckimi? Decyzje Trumpa będą miały ogromne znaczenie dla gospodarki UE

Decyzje USA będą miały znaczący wpływ na kształtowanie PKB w krajach Unii Europejskiej - podkreśla PIE i przypomina mało krzepiące dane z których wynika, że wzrost gospodarczy strefy euro w ostatnim roku wyniósł ok. 0,7 proc. Konsensus prognoz wskazuje, że wzrost PKB przyspieszy do 1,1 proc. w 2025 r., głównie dzięki konsumpcji prywatnej.

Oczywiście głównymi czynnikami niepewności pozostają zapowiedziane przez USA wyższe cła oraz słaba kondycja niemieckiego przemysłu, która również może przyczynić się do mniejszego wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Wzrost PKB państw strefy euro w ostatnim kwartale był zerowy, a gospodarki Niemiec oraz Francji skurczyły się odpowiednio o 0,2 proc. i 0,1 proc. kwartał do kwartału. - przypomina PIE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka USA | Unia Europejska | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »