Reklama

Gowin: Będzie dodatkowe wsparcie dla gmin z terenów górskich

Około 200 gmin górskich otrzyma wsparcie finansowe - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Po pierwsze mogą one umarzać podatek od nieruchomości. Rząd będzie refinansować 80 proc. kosztów takiego umorzenia samorządom. Druga forma pomocy to środki na inwestycje związane z branżą turystyczną - dodał Gowin. Na ten cel rząd przeznaczy ponad 700 mln zł. Na pojedynczą gminę będzie to maksymalnie 8 mln zł.

Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, o przygotowywanym wsparciu dla regionów górskich mówił jeszcze w grudniu 2020 r. Dzisiaj, razem z Michałem Dworczykiem, szefem KPRM, zaprezentował program pomocowy dla samorządów i firm z górskich subregionów turystycznych, które - ze względu na wprowadzone obostrzenia (m.in. zamknięcie stoków i hoteli) i odwołane ferie - poniosły dotkliwe straty finansowe.

Reklama

Rząd przeznaczy w sumie 1 mld zł na sfinansowanie dwóch instrumentów:

- dofinansowanie w wys. 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-20, nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę;

- dofinansowanie w wys. 80 proc. utraconych przez gminę dochodów z powodu zwolnienia w I kw. 2021 r. przez gminę z podatku od nieruchomości, wybranych gruntów i budynków.

- Polska przezywa ciągle trwający dramat jakim jest pandemia. Ten dramat dotyka nie tylko osoby chore, w ogromnej mierze też przedsiębiorców, którzy ze względu na konieczne obostrzenia sanitarne muszą ograniczać swoją działalność biznesową. Rząd podjął trudną decyzję o zamknięciu turystyki zimowej. Zdajemy sobie sprawę, że to duży cios dla przedsiębiorców; wielkie wyzwanie dla samorządów z gmin górskich. W ub. tygodniu uruchomiona została nowa tarcza finansowa, która opiewa na kwotę ponad 20 mld zł. Te środki trafią do 45 branż, w znacznej mierze też do biznesu w gminach górskich - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Gowin.

Dodatkowo około 200 gmin górskich otrzyma wsparcie finansowe. - Po pierwsze mogą one umarzać podatek od nieruchomości. Rząd będzie refinansować 80 proc. kosztów takiego umorzenia samorządom. Druga forma pomocy to środki na inwestycje związane z branżą turystyczną - dodał Gowin. Na ten cel rząd przeznaczy ponad 700 mln zł. Na pojedynczą gminę będzie to maksymalnie 8 mln zł.

 - W ciągu miesiąca od podjęcia uchwały przez radę ministrów, samorządy będą mogły występować z wnioskami. Niezwłocznie po rozpatrzeniu wniosku rząd przekaże pieniądze - wyjaśnił wicepremier.

Możliwe kolejne kroki

Gowin podkreślił, że program jest przykładem współpracy rządu i samorządów przy rozwiązywaniu problemów gospodarczych.

Biorący udział w konferencji Michał Dworczyk, członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślił, że ze względu na ograniczenia ruch turystyczny w regionach górskich spadł o 70 proc.

 - W niewielkich samorządach jak Duszniki Zdrój, Międzylesie - tak znaczący spadek ruchu ma olbrzymie konsekwencje finansowe. Rząd poważnie traktuje wszystkich przedsiębiorców i wierzymy, że ta pomoc pozwoli przetrwać ten czas, który miejmy nadzieję już się kończy - powiedział.

Więcej o Tarczy Finansowej 2.0

Gowin pytany o to, czy do firm trafi pomoc, które nie są włączone w pomoc z Tarczy Finansowej 2.0 (45 kodów PKD), powiedział, że "zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych branżach konieczna będzie pomoc długofalowa. Będziemy monitorować sytuację we wszystkich samorządach, w tym zwłaszcza z gmin turystycznych, jeśli będą potrzebne kolejne kroki, to wówczas uruchamiać będziemy kolejne instrumenty". - W ramach Krajowego Planu Odbudowy, MRPiT przygotowało kilka projektów na ponad 1 mld zł. To są projekty, które będą adresowane do branży turystycznej i pośrednio wesprą wszystkie społeczności, gdzie turystyka odgrywa rolę zasadniczą. W przypadku pomocy dla branż nieobjętych tarczą obecnie - analizujemy wszystkie dane na bieżąco - dodał.

Zauważył, że z perspektywy Warszawy wielu problemów nie widać. - Dlatego tak ważna jest współpraca między administracją rządową i samorządową - wyjaśnił.

Dworczyk podkreślił, że to, co do tej pory pozwoliło przejść przez pandemię, to "solidarność, ale również samodyscyplina". - Wierzymy w utrzymanie samodyscypliny, zwłaszcza, że mamy nadzieję, że to już ostatni taki dramatyczny sezon. Widać już światełko w tunelu. Jest nim - jak mówił premier Morawiecki - szczepionka - dodał.

Wicepremier Gowin wskazał także, odpowiadając na pytanie o nastroje przedsiębiorców w regionach górskich, że "ważny jest wymiar solidarności, odpowiedzialności i wspólnoty społecznej". - Ten miliard złotych, który trafi do przedsiębiorców, to nie są środki rządu, który własnych pieniędzy nie ma. Zasada solidarności musi obowiązywać nas wszystkich. Dzisiejsza tarcza to nie jest próba uśmierzenia niepokojów. Zapowiedzieliśmy powstanie takiej pomocy już kilka tygodni temu - podkreślił.

Kiedy będzie pomoc dla firm, które nie są objęte tarczą?

- Do tych branż trafia już pomoc w ramach tzw. tarczy branżowej. Będziemy ją rozszerzać. Instrumenty jak wypłata 2 tys. zł na każdy etat będzie dotyczyć także branży turystycznej i gastronomicznej. Ta pomoc już jest kierowana. Rozpoczynamy świadczenie pomocy z tarczy finansowej. Dodatkowy 1 mld zł dla gmin górskich trafi do nich na początku lutego. Musimy przyjąć uchwałę Rady Ministrów. Następnie gminy będą miały kilka tygodni na złożenie wniosków. Bezzwłocznie po tym środki trafią do gmin górskich - wyjaśnił Gowin. 

Wicepremier zwrócił uwagę, że frustracja społeczna ze względu na pandemię i obostrzenia sanitarne w różnym stopniu dotyczy każdego. - Do branży turystycznej trafi duża część z ponad 20 mld zł z nowej tarczy finansowej, dzisiaj dokładamy kolejny miliard. Z całą pewnością pomoc państwa na tym się nie kończy. Ważne jest jednak żebyśmy wychodzili myślą w przyszłość. Dlatego zaczęliśmy prace nad nową polityką przemysłową Polski. Przyznał, że skala pomocy do PKB należy do najwyższych w Europie. Polscy przedsiębiorcy skutecznie wchodzą w zerwane łańcuchy dostaw. Przemysł w Polsce odgrywa dużo większą rolę niż w innych krajach UE, co okazuje się dużą szansą rozwojową. Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami dla polskiego przemysłu - zapowiedział Gowin.

Będą kary za otwarcie biznesów?

Wicepremier pytany o ewentualne kary w odpowiedzi na zapowiedź przedsiębiorców z Podhala, że po 17 stycznia bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia, wznowią oni działalność, powiedział, że "nie chcemy mówić o odpowiedzialności prawnej". - Liczymy na odpowiedzialność przedsiębiorców, dzięki której w połączeniu z pomocą z tarcz, unikniemy tego typu zamieszania - ocenił Gowin.

 - Oczywiście możemy dyskutować na temat kar i konsekwencji, którymi są obciążane osoby łamiące przepisy. Mamy świadomość tego jak bardzo przedsiębiorcy są zmęczeni pandemią, ale mamy też świadomość jakie konsekwencje może mieć nieprzestrzeganie zasad. W Europie rozwija się trzecia fala epidemii. Nieprzestrzeganie zasad prowadzi do zwiększenia transmisji wirusa. Wierzymy w odpowiedzialność Polaków - dodał z kolei Dworczyk.

***

Szczegóły wsparcia

Instrument I: Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

Instrument II: Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów.

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:

 •   szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
 •   placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
 •   parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
 •   skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
 •   infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

W przypadku, gdyby wnioski gmin przekroczyły wartość 1 mld zł, wsparcie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu tak, aby zapewnić nieprzekroczenie tej kwoty.

Kto skorzysta na programie?


Wsparciem mają zostać objęte gminy, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

 •   w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste,
 •   przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.,
 •   leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.,
 •   przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.,
 •   przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.,
 •   nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów, czyli gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko.

***

Bartosz Bednarz

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »