Grupa G7 przeznaczy 32 mld dolarów na wsparcie gospodarki Ukrainy

Jak poinformowali we czwartek ministrowie finansów państw członkowskich, grupa G7 przeznaczy 32 miliardy dolarów na wsparcie budżetowe i gospodarcze Ukrainy w 2023 roku.

W komunikacie podkreślono, że grupa jest gotowa zrobić więcej, aby wesprzeć finansowo Ukrainę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

- Pozostajemy mocno zaangażowani w zaspokojenie pilnych krótkoterminowych potrzeb finansowych Ukrainy - oświadczyli ministrowie finansów G7, zachęcając jednocześnie innych darczyńców do zwiększenia wydatków na rzecz Ukrainy.

Zmiana prezydencji w G7 nie zmieni kursu 

Według oświadczenia zobowiązanie grupy G7 w wysokości 32 miliardów dolarów obejmuje 19 mld dolarów, które Ukrainie zaoferowała Unia Europejska. Fundusze te już trafiają do ogarniętego wojną kraju. 

- Wspieranie Ukrainy po rosyjskiej inwazji pozostaje priorytetem G7 - powiedział minister finansów Niemiec Christian Lindner.

Niemcy, które w tym roku sprawowały prezydencję w G7, przekazują przewodnictwo w grupie Japonii, której minister finansów Shunichi Suzuki zapowiedział, że "grupa będzie działać w jedności, aby nadal wspierać Ukrainę".

Reklama

Na 3 lutego zaplanowano zorganizowanie szczytu Unia Europejska-Ukraina, na który zaproszony został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - poinformował PAP rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.

W szczycie nie weźmie udziału 27 przywódców UE. Wspólnotę mają reprezentować szef Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Chociaż Zełenski został zaproszony do Brukseli, miejsce w którym odbędzie się szczyt nie zostało jeszcze uzgodnione ze stroną ukraińską.



PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | G7 (G8)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »