GUS: dane raczej pozytywnie

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane za miesiąc luty dotyczące wskaźników przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane za miesiąc luty dotyczące wskaźników przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Mimo zanotowanego w pierwszym miesiącu 2006 roku bezrobocia na poziomie 18 % - wzrost o 0,4% w stosunku do grudnia - liczba zatrudnionych osób w przedsiębiorstwach w lutym w stosunku do stycznia b.r. pozostała taka sama i wyniosła 4 861,2 tys. Licząc rok do roku, przedsiębiorstwa przyjęły do pracy 2,5 % więcej pracowników niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W styczniu przyrost ten był nieco wyższy i wynosił 2,6%.

Dynamicznie zwiększa się również poziom płac w przedsiębiorstwach. Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 4,8% w porównaniu do lutego 2005, podczas gdy w miesiącu poprzednim roczny wzrost kształtował się na poziomie 3,6%.

Reklama

Zarówno wzrost zatrudnienia, jak i wynagrodzeń stanowią przesłankę do pozytywnej oceny tendencji zachodzących na krajowym rynku pracy.

Dobry stan naszej gospodarki potwierdziły w dniu dzisiejszym wstępne informacje na temat lutowej inflacji. Utrzymująca się od dłuższego czasu stabilność cen spowodowała obniżenie pod koniec lutego przez Radę Polityki Pieniężnej głównej stopy procentowej ? stopy referencyjnej, określającej minimalną rentowność bonów pieniężnych banku centralnego stosowanych do dokonywania operacji na otwartym rynku, do 4% w skali roku. Jest to najniższy poziom tej stopy procentowej w historii. Wpływ spadku stóp procentowych na ceny dóbr i usług konsumpcyjnych będziemy mogli zaobserwować w dłuższym terminie czasu, gdyż podane przez GUS dane są danymi już historycznymi.

W rezultacie inflacja wyniosła zaledwie 0,7% w porównaniu do cen sprzed roku, natomiast poziom cen od stycznia praktycznie nie uległ zmianie.

W porównaniu do stycznia za żywność i napoje bezalkoholowe płaciliśmy 0,3% więcej, do czego przyczyniły się zasadniczo wyższe ceny warzyw, owoców oraz drobiu. Za wyroby tytoniowe i alkoholowe płaciliśmy o 0,1% mniej niż przed miesiącem. Decydując się na zakupy odzieży i obuwia płaciliśmy za te towary 2% mniej niż w styczniu.

Wyższe opłaty musimy natomiast ponieść w związku z wydatkami na towary i usługi konsumpcyjne związane z mieszkaniem. Ceny te ogólnie wzrosły o 0,1%, w tym użytkowanie mieszkania podrożało o 0,2%, a opłaty za najem mieszkania podniosły się o 0,4%. Opłaty za artykuły związane z wyposażeniem mieszkań pozostały w relacji do stycznia na tym samym poziomie.

Stabilność cen i ożywienie na rynku pracy oraz zaprezentowane w tym tygodniu dobre wyniki salda rachunku obrotów bieżących pozwalają optymistycznie spojrzeć na polską gospodarkę i jej perspektywy rozwoju. Podane mierniki makroekonomiczne powinny przyczyniają się do umacniania naszej waluty na rynku.

Magdalena Grzybowska

Makler Papierów Wartościowych

Dom Maklerski X-Trade Brokers

BGŻ SA
Dowiedz się więcej na temat: deta | pozytywne | zarobki | danie | Dana | GUS | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »