Reklama

GUS: Inflacja CPI w marcu wyniosła rok do roku 3,2 proc.

Inflacja CPI w marcu wyniosła rok do roku 3,2 proc., miesiąc do miesiąca 1,0 proc. - szacuje Główny Urząd Statystyczny.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w marcu wzrosły rdr o 2,9 proc., a mdm wzrosły o 0,7 proc.

W lutym wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 2,4 proc. rdr i 0,5 proc. mdm.

Zdaniem analityków Credit Agricole, do zwiększenia inflacji przyczynił się znaczący wzrost dynamiki cen paliw, na który złożyły się efekty niskiej bazy sprzed roku, wzrost cen ropy na światowym rynku oraz osłabienie złotego.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Inflacja w marcu 3,2 proc - komentarz analityków mBank

To duża niespodzianka. Ceny żywności i paliw wypchnęły wskaźnik inflacji w okolice 3 proc. natomiast ostatni szlif nadała inflacja bazowa. Szacujemy, że wzrosła w marcu do 3,9 proc. To jest naszym zdaniem główne źródło zaskoczenia.

Publikowane szczegóły są skąpe. Wiemy, że kategoria żywność i napoje bezalkoholowe wzrosła o 0,7 proc. m/m, paliwa o 6,6 proc. m/m (to już drugi miesiąc, kiedy odczyt ma mniejszą amplitudę niż zbierane przez nas dane ze stacji), a energia o 0,1 proc. m/m. Szacowaliśmy te kategorie nieco wyżej. O tym, że nasza prognoza 3,1 proc. okazała się i tak za niska (przy konsensusie 2,9 proc.) zadecydowały więc ceny w kategoriach bazowych. Obstawiamy, że inflacja bazowa wzrosła o 3,9 proc.

I tu zaczynają się schody, bo inflację bazową można oszacować na podstawie zaprezentowanych danych, natomiast nie wiemy z czego wynika niespodzianka. Obstawialiśmy 3,7 proc. na inflacji bazowej, kierując się w dużej mierze odchyleniem od prognoz, które sformułowaliśmy w lutym. Ale i tak było za mało. Tradycyjnym podejrzanym w takiej sytuacji są kategorie, które potrafią sprawić niespodziankę: łączność i kategoria inne. Być może jednak nawarstwiły się niespodzianki w pozostałych kategoriach, które widzieliśmy już w lutym. Nie jest wcale nieprawdopodobne, że wiele cen (na bazie kosztowej i kursu walutowego) nadal w marcu rosło. Czekamy na szczegóły.

W kolejnych miesiącach tak widzimy ścieżkę inflacji:

Czy odczyt ma implikacje dla polityki pieniężnej? Naszym zdaniem tak, ale nie w krótkim terminie. To kolejna już publikacja, która pokazuje, że inflacja bazowa jest "lepka". Na razie nie wiemy dlaczego, ale wysokie odczyty nie są powodowane przez śmieci (tu podwyżki - jak już pisaliśmy wcześniej - rozpoczną się raczej w kwietniu). Być może należy zaakceptować fakt, że specyfika ubiegłorocznej recesji i bezprecedensowa w skali krajowej interwencja rządu jednocześnie utrzymały gospodarkę na powierzchni i dynamikę procesów cenowych (coś za coś). RPP była gotowa na krótkoterminowe wzrosty cen i w tym zakresie przedział tolerancji, zwłaszcza w ciągu marca, kwietnia i maja (a więc w czasie, kiedy gospodarka będzie nadal funkcjonowała z zapiętym hamulcem restrykcji), będzie bardzo duży. Naszym zdaniem jednak RPP nie jest gotowa na trwalszy wzrost inflacji (mimo dość wysokiej projekcji inflacyjnej). Gdy gospodarka ruszy z kopyta, ujawnią się elementy presji popytowej, wspomagane nie tyle wykorzystaniem wcześniejszych oszczędności, co szybką (na tle choćby wcześniejszych spowolnień, bo nie recesji) poprawą rynku pracy. To temat na drugą połowę roku i później. Im wyżej inflacja dojdzie w okresie przejściowym, tym większa szansa, że oczekiwania płacowe też będą rosły szybciej. Kompletu obrazu dopełnia słaby złoty, który z jednej strony stymuluje przychody eksporterów, ale z drugiej nie stanowi żadnej ochrony przed globalnym wzrostem cen surowców. Nie zmieniamy zdania, że w 2022 roku (a może nieco wcześniej, jeśli utrzymana zostanie trajektoria inflacji bazowej rozbieżna z projekcją) rozpocznie się dyskusja o podwyżkach stóp i w tym też roku będą dostarczone (ale w drugiej połowie). Początek zacieśnienia będzie łagodny. 

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »