GUS: Inflacja w sierpniu wyniosła -0,4 proc. w ujęciu miesięcznym

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w sierpniu wyniosła -0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast w porównaniu z analogicznym okresiem w 2014 roku o -0,6 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4 proc. (w tym towarów - o 0,6 proc., przy wzroście cen usług - o 0,3 proc.). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,8 proc.), odzieży i obuwia (o 2,4 proc.) oraz w zakresie transportu (o 1,1 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,10 p. proc. Podwyżki cen związanych ze zdrowiem (o 0,4 proc.), a także rekreacją i kulturą (o 0,2 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,02 p. proc. i 0,01 p. proc.

Reklama

Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,8 proc. wobec spadku o 1,2 proc. w lipcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 5,9 proc.) i owoce (o 3,2 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za masło (o 0,8 proc.). Tańsze niż w lipcu br. były artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 0,6 proc., w tym mleko - o 1,5 proc., sery i twarogi - o 0,8 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,2 proc., przy wzroście cen jaj - o 0,7 proc.). Obniżyły się również ceny tłuszczów roślinnych (o 0,5 proc.), ryżu (o 0,2 proc.) oraz ryb i owoców morza (o 0,1 proc.). W sierpniu br. ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż przed miesiącem płacono natomiast za cukier (o 4,5 proc.), mąkę (o 1,3 proc.), czekoladę (o 0,8 proc.), a także makarony i produkty makaronowe (o 0,5 proc.). Droższe niż w lipcu br. było mięso (przeciętnie o 0,3 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,7 proc., wieprzowe i cielęce - po 0,4 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu cenach mięsa wołowego oraz spadku cen wędlin - o 0,2 proc.). W sierpniu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,2 proc. Obniżyły się ceny soków owocowych (o 0,7 proc.), wód mineralnych lub źródlanych oraz herbaty (po 0,6 proc.), a także kawy (o 0,3 proc.). Więcej niż w lipcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,6 proc.) oraz soki warzywne i owocowo - warzywne (o 0,3 proc.). Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W sierpniu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,6 proc., a odzieży - o 2,0 proc.

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w lipcu br. o 1,1 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,3 proc., w tym oleju napędowego - o 3,7 proc., benzyny - o 2,3 proc., przy wzroście cen gazu ciekłego - o 1,2 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono również za samochody osobowe (o 1,2 proc.). Odnotowano natomiast wzrost opłat za usługi transportowe (o 3,2 proc.).

Susza ograniczyła spadek cen owoców i warzyw

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w sierpniu do -0,6 proc. r/r wobec -0,7 proc. w lipcu, kształtując się nieznacznie powyżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (-0,7 proc.). Do zwiększenia inflacji (o 0,2 pp.) przyczyniła się wyższa dynamika cen żywności, która wyniosła w sierpniu -0,7 proc. r/r wobec -1,7 proc. w lipcu. Jej zwiększenie wynikało w naszej ocenie z wyższego rocznego tempa wzrostu cen warzyw i owoców w sierpniu, co było efektem mającej miejsce w Polsce suszy. Potwierdzenie dla takiej oceny stanowią niskie na tle historycznym miesięczne spadki cen warzyw i owoców w sierpniu (odpowiednio o 5,9 proc. i 3,2 proc.). W kierunku zmniejszenia inflacji (o 0,1 pp.) oddziaływał natomiast szybszy spadek cen paliw (-12,2 proc. r/r w sierpniu wobec 10,5 proc. w lipcu). W kierunku obniżenia rocznego wskaźnika inflacji oddziaływał również spadek inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii do szacowanego przez nas poziomu 0,3 proc. r/r w sierpniu wobec 0,4 proc. w lipcu. Główną przyczyną zmniejszenia inflacji bazowej w sierpniu była niższa dynamika cen w kategorii "łączność", która wyniosła 0,5 proc. r/r wobec 1,8 proc. w lipcu. Koniec deflacji coraz bliżej Prognozujemy, że deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia 2015 r., a jej skala będzie się dalej stopniowo zmniejszać. Wzrost wskaźnika inflacji będzie skutkiem zwiększenia dynamiki cen żywności oraz cen paliw. W najbliższych miesiącach antyinflacyjny efekt rosyjskiego embarga będzie wygasał, ponadto w kierunku wzrostu inflacji będą oddziaływały efekty niskiej bazy z 2014 r. Czynnik ryzyka w dół dla naszej prognozy stanowi kształtowanie się cen ropy na światowych rynkach. Dane o inflacji neutralne dla złotego i cen obligacji Dzisiejsze nieznacznie wyższe od konsensusu dane o sierpniowej inflacji są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego oraz rynku długu. Jakub Olipra Źródło: Credit Agricole Bank Polska

W kolejnych miesiącach tego roku skala deflacji w ujęciu rocznym będzie się nadal zmniejszać, a szybkość tych zmian będzie w znacznym stopniu zależała od sytuacji na rynkach surowcowych - ocenił wiceminister finansów Artur Radziwiłł.

"Sierpniowy odczyt CPI (0,6 proc. r/r) był zgodny z oczekiwaniami Ministerstwa Finansów i nieznacznie wyższy od oczekiwań rynkowych. Dane GUS wskazują na już szósty z rzędu miesiąc ograniczania skali deflacji w Polsce" - wskazał wiceminister w komentarzu.

Zaznaczył, że w porównaniu z latami poprzednimi odnotowano mniejszy sezonowy spadek cen żywności i napojów bezalkoholowych, a w ujęciu rocznym deflacja cen żywności uległa ograniczeniu z 1,7 proc. do 0,7 proc.

"Szacujemy, że inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 0,3-0,4 proc. w skali rocznej (wobec 0,4 proc. przed miesiącem). Utrzymująca się już od lipca 2014 r. deflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych to efekt kilku czynników, m.in. ujemnej luki produktowej (co przekłada się na niską inflację bazową) oraz wciąż niskich cen energii i żywności" - ocenił.

"Przewidujemy, że w kolejnych miesiącach br. skala deflacji (w ujęciu rocznym) będzie nadal zmniejszać się, a szybkość tych zmian będzie w znacznym stopniu zależała od sytuacji na rynkach surowcowych" - dodał.

PAP

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »