GUS opublikował dane o produkcji budowlanej. "Wyniki mocno zawiodły"

Produkcja budowlano-montażowa w maju spadła w ujęciu rocznym o 6,5 proc. wobec spadku o 2 proc. w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się spadku o 3,8 proc.

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w maju 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku (w maju ub.r. spadek o 0,6 proc.) oraz wyższa o 7,0 proc. w stosunku do kwietnia br. (przed rokiem wzrost o 12,2 proc.) - podał GUS w komunikacie.

GUS: Zmniejszenie produkcji we wszystkich działach

W maju 2024 roku odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku we wszystkich działach budownictwa. Dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków, spadek produkcji wyniósł 5,4 proc., dla jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 6,6 proc., a wykonujących prace budowlane specjalistyczne - 7,7 proc. - czytamy w informacji urzędu statystycznego.

Reklama

Jak podał GUS, "w okresie styczeń-maj 2024 r., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, zmniejszenie produkcji wystąpiło dla jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków - o 6,6 proc., budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 9,2 proc., a także realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 11,0 proc. Natomiast w stosunku do kwietnia 2024 roku zaobserwowano wzrost we wszystkich działach produkcji, przy czym wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł on 9,2 proc., w przedsiębiorstwach wykonujących prace budowlane specjalistyczne - 8,4 proc., a zajmujących się wznoszeniem budynków - 3,4 proc.".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »