GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 13,0 proc. rok do roku.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w czerwcu rok do roku o 8,6 proc. i wzrost miesiąc do miesiąca o 2,6 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 11,5 proc. rok do roku. 

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej spadł w czerwcu w Polsce do 8,1 proc. z 9,1 proc. w maju.

GUS podał, że spadek udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup, przy czym znaczny wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "tekstylia, odzież, obuwie" z 21,3 proc. przed miesiącem do 18,6 proc., a także podmioty z grup "meble, rtv, agd" odpowiednio z 18,3 proc. do 16,2 proc. oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" z 20,7 proc. do 18,8 proc.

Reklama

GUS podał też, że w czerwcu w porównaniu z majem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 8,2 proc. 

Ekspertka: Prognozujemy, że ożywienie w handlu utrzyma się też w miesiącach wakacyjnych

Prognozujemy, że ożywienie w handlu utrzyma się również w miesiącach wakacyjnych tj. w lipcu i sierpniu - napisała ekspertka DNB Bank Polska Magdalena Szlezyngier, komentując dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej w czerwcu.

Według ekspertki DNB Banku czerwcowe dane o sprzedaży detalicznej wskazują na utrzymujący się wzrost popytu konsumpcyjnego zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. Zauważyła, że to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy konsumpcja okazuje odporność na pandemię. Solidna dynamika roczna - jak wskazała - to wynik niskiej bazy odniesienia z roku poprzedniego, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą pandemii.

"Niezależnie od efektu bazy odczyt sprzedaży detalicznej, a szczególnie jej wzrost w stosunku do maja br., daje nadzieję, że ten trend pozostanie z nami na dłużej i nie ucierpi zbytnio przy kolejnej, czwartej fali pandemii" - czytamy.

Jej zdaniem ufności konsumenckiej w czerwcu sprzyjał zbliżający się okres wakacji, możliwość podróżowania oraz ożywienie aktywności ekonomicznej wynikające ze zniesienia większości restrykcji epidemiologicznych, w tym tych dotyczących usług takich jak rekreacja i gastronomia. Nie bez znaczenia  - jak podkreśliła - jest też stale rosnąca liczba ozdrowieńców i osób zaszczepionych w populacji.

Szlezyngier wskazała, że czerwiec br. przyniósł wzrosty sprzedaży detalicznej we wszystkich grupach prezentowanych przez GUS. Największe wzrosty w ujęciu rocznym na poziomie 22,3 proc. odnotowały podmioty handlujące kategorią "odzież, tekstylia i obuwie". Jest to - według ekspertki - głównie efekt zeszłorocznego załamania się sprzedaży w tej kategorii, ale też potwierdzenie, że Polacy szykują się na wakacyjne urlopy wraz ze zniesieniem przez rząd restrykcji w działalności branży turystycznej.

Przedstawicielka banku DNB napisała, że ustępowanie pandemii i związanych z nią obostrzeń doprowadziło do spadku sprzedaży przez internet na poziomie 8,2 proc. w stosunku do maja br. Dodała, że klienci wracają do tradycyjnych kanałów sprzedaży, dotyczy to szczególnie kategorii "tekstylia i odzież" - udział sprzedaży internetowej w czerwcu br. wyniósł 8,1 proc. wobec 9,1 proc. w maju br.

"Prognozujemy, że ożywienie w handlu utrzyma się również w miesiącach wakacyjnych tj. w lipcu i sierpniu. Konsumpcja we wrześniu oraz w czwartym kwartale 2021 będzie wypadkową siły uderzenia czwartej fali pandemii oraz zakresu restrykcji, jakie zostaną wprowadzone przez rząd." - czytamy. 

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła o 4,4 proc.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2021 r. wzrosła o 4,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w czerwcu rdr o 7,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 16,4 proc. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »