GUS ostrzega, nie daj się nabrać na fikcyjny wpis
Oszukańcze firmy, m.in. z Czech, wyłudzają od przedsiębiorców opłaty za dokonanie wpisu do fikcyjnych rejestrów - ostrzega Urząd Miasta w Nowym Sączu. Oszuści wykorzystują dane przedsiębiorców dostępne m.in. na stronach internetowych GUS.
Główny Urząd Statystyczny odżegnuje się od tego typu działalności. "Rejestr REGON jest jawny zgodnie z ustawą. Każdy może również zwrócić się do GUS o zakup bazy danych adresowych. Te dane są w legalnym obiegu handlowym" - powiedziała PAP pracownica biura prasowego GUS i dodała, że urząd nie będzie składał w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury. Proceder polega na rozsyłaniu listów pocztą tradycyjną bądź elektroniczną, które trafiają do przedsiębiorców w całej Polsce. Firmy wyłudzające pieniądze żądają opłaty za wpis do wymyślonych przez nie rejestrów, wykorzystując przy tym fakt zmiany od 1 lipca zasady rejestracji działalności gospodarczej, polegającej na utworzeniu przez Ministerstwo Gospodarki elektronicznego rejestru osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zwany Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Przedsiębiorcy otrzymują pisma w dniu lub krótko po zarejestrowaniu się do CEIDG. Oszukańcze firmy posługują się danymi przedsiębiorców udostępnionymi bezpłatnie na stronach www.ceidg.gov.pl oraz www.stat.gov.pl. Firmy te występowały również do GUS o zakup danych przedsiębiorców. Jedna z firm wyłudzających pieniądze posługująca się nazwą "Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych" znajduje się w Czeskim Brnie. Firma ta wysyła do polskich przedsiębiorców pisma z blankietami do wpłaty kwoty 196 zł. W ten sposób zostało oszukanych m.in. wielu nowosądeckich przedsiębiorców.
Jak powiedział PAP dyrektor wydziału ds. przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Nowym Sączu, Magdalena Januszek-Gródek w rozsyłanych pismach czeska firma w sposób lakoniczny informuje, że jej celem jest ewidencja nowo założonych firm i działalności gospodarczych w Polsce i ujawnienie danych dotyczących tych firm. "Użyte w piśmie sformułowania wywołują skojarzenia z wprowadzonym od 1 lipca nowym systemem rejestracji działalności gospodarczej" - dodała.
Druga firma wyłudzająca pieniądze od przedsiębiorców mieszcząca się w Warszawie, wymyśliła fikcyjny Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców. Firma ta powołując się na przepisy ustawy o statystyce publicznej próbuje wyłudzić od przedsiębiorców opłatę 115 zł za dokonanie wpisu do swojego rejestru. "Powoływanie się przez tę firmę w swoich pismach na zapisy ustawy o statystyce publicznej i prowadzony bezpłatnie przez GUS rejestr REGON, jest bezpodstawne" - informuje GUS.
O nieuczciwych praktykach stosowanych przez oszukańcze firmy Ministerstwo Gospodarki poinformował prezydent Nowego Sącza.
Jak informuje PAP Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki (MG), przypadki dwóch firm przesyłających polskim przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów są znane ministerstwu. "Jest to działalność czysto komercyjna, a prowadzone ewidencje nie mają nic wspólnego z CEIDG. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom jest całkowicie dobrowolne. Tworzone przez tego typu firmy ewidencje są zapewne próbą powielenia ogólnodostępnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w rejestrze CEIDG czy też Regon" - pisze do PAP Wydział Prasowy MG.
MG przypomina, że fakt figurowania podmiotu w rejestrze firm komercyjnych w żaden sposób nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu firmy.
MG informuje, że sygnały o działalności firm usiłujących wyłudzić pieniądze za wpis do rejestru napływają do MG od początku istnienia CEIDG. Rejestracja przedsiębiorców w CEIDG jest bezpłatna, a wszelkie informacje zachęcające do dokonania wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej osoby fizycznej w Polsce są nielegalne. "Wobec wzrastającej aktywności takich firm, MG opracuje nową treść komunikatu, podkreślającą podane powyżej informacje" - informuje PAP Wydział Prasowy MG.