GUS podał dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 8,7 proc. rdr w marcu, a mdm spadła o 5,6 proc. - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna realnie spadła w kwietniu o 4,0 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu mdm spadła średnio o 0,7 proc., a rdr wzrosła o 4,1 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych spadła w kwietniu o 7,5 proc. rdr, po wzroście w marcu o 10,4 proc., a mdm spadła o 7,5 proc. - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych spadła w kwietniu o 7,4 proc. rdr, po wzroście o 9,6 w marcu, oraz mdm spadła o 7,4 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w kwietniu w ujęciu rdr o 19,3 proc., po wzroście o 23,6 proc. w marcu - podał GUS.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 5,9 proc. w porównaniu ze wzrostem o 22,2 proc. w marcu.

Reklama

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Komentarz Przemysława Kwietnia - X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Dane o sprzedaży - fatalne ale jednorazowe?

W kwietniu sprzedaż detaliczna obniżyła się o 5,6% m/m i 1,6% R/R. To pierwszy spadek sprzedaży w ujęciu rocznym do kwietnia 2005 roku. Wtedy jednak spadek wynikał wyłącznie z efektu bazy statystycznej - w kwietniu 2004 roku mieliśmy do czynienia z gromadzeniem zapasów przed przystąpieniem do UE.

Tym razem słabe dane mogą być wynikiem żałoby narodowej. Wskazują na to szczególnie słabe wyniki w kategoriach sprzedaży dóbr wyższego rzędu - samochodów, odzieży czy książek. Teza ta zostanie zweryfikowana jednak dopiero po danych za maj.

Dane o sprzedaży, podobnie jak publikowane wcześniej inne polskie dane makro nie miały zauważalnego wpływu na rynek złotego. Dzieje się tak m.in. dlatego, iż decyzje RPP jeszcze przez dłuższy czas mogą wyglądać identycznie jak ta podjęta wczoraj (brak zmian poziomu stóp). Europejski Kryzys Zadłużenia odbije się prawdopodobnie negatywnie na tempie wzrostu gospodarczego w całej UE, a to będzie zniechęcało Radę do szybkiego zaostrzania polityki monetarnej. Nie można wykluczyć scenariusza, iż stopy procentowe nie zostaną w tym roku podniesione w ogóle.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR | podania | GUS | sprzedaż detaliczna | Mieszkanie dla Młodych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »