GUS podał optymistyczne dane

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 11,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a wzrosła o 1,1 proc. - podał GUS. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła średnio o 9,2 proc., a mdm spadła o 0,8 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w sierpniu o 6,9 proc. w ujęciu rocznym.

- - - - -

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w sierpniu o 14,1 proc. rdr, po wzroście w lipcu o 7,6 proc., a mdm wzrosła o 6,6 proc. - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w sierpniu o 12,6 proc. rdr, po wzroście o 6,5 proc. w lipcu, a mdm wzrosła o 7,1 proc.

- - - - -

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-sierpień była o 4,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku przy większym o 2,5 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 5,8 proc. - podał GUS w komunikacie.

Reklama

- - - - -

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w sierpniu w ujęciu rocznym o 13,9 proc., po spadku o 0,6 proc. w lipcu - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu ze spadkiem o 4,8 proc. w lipcu. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

_ _ _ _ _

Opinia

Zdaniem Pracodawców RP najnowsze dane GUS dotyczące bezrobocia i konsumpcji pozwalają na bardziej optymistyczne prognozy co do polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. - Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, a konsumpcja mocno wspiera nasz wzrost gospodarczy - mówi ekspert Pracodawców RP,. Piotr Rogowiecki.

Zdaniem Piotra Rogowieckiego, w najbliższych miesiącach na naszą gospodarkę będzie wpływać kilka głównych czynników - europejski kryzys fiskalny spowoduje zmniejszenie popytu na polskie towary u kontrahentów zagranicznych, z drugiej zaś strony niski kurs polskiego złotego poprawi konkurencyjność naszego eksportu, co w pewnym stopniu zniweluje negatywny efekt mniejszego popytu zewnętrznego. Jednocześnie duży, dobrze rozwinięty rynek wewnętrzny zapewnia zamówienia dla przedsiębiorstw, co przekłada się na stabilną sytuację na rynku pracy (spadek m/m o 0,1 pkt proc.) i wysoką konsumpcję (wzrost r/r o 11,3 proc.). - Dzięki temu tegoroczna dynamika PKB osiągnie poziom 4 proc. - uważa Piotr Rogowiecki.

- Niemniej jednak, spowolnienie gospodarcze nadejdzie. Jednak powyższe czynniki pozwalają sądzić, że nie będzie głębokie i przyszłoroczny wzrost gospodarczy będzie zawierał się w przedziale 3 - 4 proc.

Ostateczna wartość, w dużej mierze, uzależniona jest od rozwoju sytuacji w Europie. Tyle tylko, że scenariusz zdarzeń jest w tym momencie tak naprawdę nie do przewidzenia. Stąd także niewielkie ruchy na rynku pracy - przy tak dużej niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji, przedsiębiorcy obawiają się zwiększania wartości funduszu płac - mówi Rogowiecki.

Pracodawcy PR

_ _ _ _ _

Ten wynik jest optymistyczną prognozą na stabilny i zrównoważony rozwój handlu wewnętrznego - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Kongresu Kupiectwa. Spotkanie z przedstawicielami handlu odbyło się 23 września 2011 r. w MG.

- MG tworzy warunki niezbędne do rozwoju handlu wewnętrznego i podnoszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - powiedział wicepremier Pawlak. Podkreślił, że resort przygotował szereg ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. - Nasze propozycje zawarte w ustawie deregulacyjnej pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze przedsiębiorców, co zachęci ich do tworzenia nowych miejsc pracy - dodał.

W opinii wiceszefa rządu wyjątkowe znacznie mają w tym obszarze małe i średnie firmy, które są trzonem polskiej gospodarki. - W 2009 r. funkcjonowało ponad 1 mln mikroprzedsiębiorstw, z czego większość zatrudnia do 9 osób - powiedział. Dodał, że MG prowadzi aktywny dialog z całym sektorem i reaguje na wszystkie zgłaszane sygnały.

Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę na brak przepisów regulujących współpracę pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami. - Wielkie sieci dystrybucyjne nadmiernie wykorzystują w negocjacjach swoją silną pozycję. Czekamy na propozycje obu stron dotyczące stworzenia ramowych rozwiązań prawnych - zaznaczył.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: deta | podania | sprzedaż detaliczna | danie | Dana | GUS | sprzedaż | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »