GUS podał ważne dane o produkcji

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu była w maju br. o 4,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 4,5 proc. wyższa w porównaniu z kwietniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br.

Ekonomiści prognozowali słaby wzrost na poziomie 1,5 proc.r/r, konsensus wynosi 2,7 proc.r/r.

W stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 15,3 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,5 proc., artykułów spożywczych - o 12,2 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 9,6 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 9,5 proc. oraz wyrobów z metali - o 8,8 proc..

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji mebli - o 10,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,8 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 7,2 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 6,6 proc. oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 4,4 proc..

W okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w maju i w kwietniu 2012:

                                     V 2012           IV 2012      
                                       V'11   IV'12     IV'11  III'12 
.             
ogółem                                   4,6     4,5     2,9    -7,5
górnictwo i kopalnictwo                 -9,0     7,9   -11,0    -8,2
przetwórstwo przemysłowe                 5,2     5,8     3,1    -7,2
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię 
elektryczną, gaz i wodę                  3,4   -13,1     6,2   -12,2
dostawa wody; gosp. ściekami i odpadami,
rekultywacja                             0,8     2,6     2,7    -3,1
produkcja budowlana                      6,2    23,7     8,1    14,6 

Ceny

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju 2012 r. były o 0,2 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano wzrost cen w przetwórstwie przemysłowym o 0,3 proc., w tym największy w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 1,5 proc.).

Podniesiono również ceny m.in. w produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 1,2 proc.), maszyn i urządzeń, napojów (po 1,0 proc.), wyrobów z metali, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (po 0,9 proc.), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych (o 0,8 proc.), odzieży (o 0,7 proc.), artykułów spożywczych, urządzeń elektrycznych, wyrobów tekstylnych (po 0,6 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych, metali, mebli (po 0,5 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 0,4 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 0,1 proc.).

Ceny poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Obniżono natomiast ceny m.in. produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,1 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 0,2 proc.) oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,0 proc.). Wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu o 0,2 proc. oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 0,1 proc.. Obniżono natomiast ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja o 0,2 proc..

W maju 2012 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 5,0 proc. wyższe niż przed rokiem. Najbardziej podniesiono ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 7,3 proc.). Wzrosły również ceny w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe (o 4,9 proc.), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 4,6 proc.) oraz górnictwo i wydobywanie (o 0,8 proc.).

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w maju wzrosły o 5,0 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5 proc.

Analitycy MG prognozują, że w czerwcu tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie zbliżone do odnotowanego w maju. To powinno pozwolić na utrzymanie wzrostu produkcji w całej pierwszej połowie 2012 r. na poziomie ok. 4,6 proc" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu gospodarki.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 4,6 proc. rdr, po wzroście o 2,9 proc. w kwietniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w maju rdr o 3,1 proc., a mdm wzrosła o 0,1 proc.

_ _ _ _

Budownictwo

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w maju br. wyższa o 6,2 proc. niż przed rokiem i o 23,7 proc. w porównaniu z kwietniem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 7,2 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3 proc. w porównaniu z kwietniem br.

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w maju 2012 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu. Obniżono ceny budowy budynków (o 0,1%). Ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w kwietniu br.

- - - - -

Mazurek: Dane zaskakujące; trudno wskazać główną przyczynę wzrostu

Starszy analityk z BRE banku Marcin Mazurek o wtorkowych danych GUS: "Dane są zaskakujące i trudno jest wskazać jeden czynnik, który zaważył na tym, że produkcja jest wyższa od oczekiwań. W kompozycji danych widać, że spadają sekcje eksportowe, co przekształca się w trwałą tendencję. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje za granicą i koniunkturę w gospodarce światowej, to tu raczej odbicia nie możemy się w najbliższym czasie spodziewać. Rosną natomiast sekcje krajowe, co może mieć związek z kończeniem inwestycji infrastrukturalnych, czy też efektem Euro 2012. Wcześniej w innych krajach podobny efekt nie był jednak w produkcji widoczny, więc to raczej tylko hipoteza robocza. Czerwiec i lipiec to miesiące dość niskiej bazy statystycznej, więc odczyty produkcji mogą być wysokie, ale prawdziwy trend ujawni się w danych sierpniowych lub wrześniowych. Wtedy powinno dojść do głosu osłabienie wzrostu w światowej gospodarce i osłabienie sekcji krajowych, związane z niższą konsumpcją i inwestycjami. Można się zastanawiać, co zrobi Rada Polityki Pieniężnej, gdyż dane o produkcji osłabiają nieco obraz, który wyklarował się ostatnio po wypowiedziach prezesa NBP Marka Belki i niższym wskaźniku inflacji. Nie wydaje się, aby Rada na podstawie tylko danych o produkcji podjęła decyzję o podniesieniu stóp. Ani my, ani NBP nie będą wiedzieć, skąd się wziął wzrost - ten wzrost może być jednorazowy. Spadek w sekcjach eksportowych wskazuje, że eksport nie będzie silnikiem polskiej gospodarki. Ponadto korzystny wynik wyborów w Grecji oraz zapowiedź stymulacji monetarnej ze strony banków centralnych mogą mieć pozytywny wpływ na złotego, co w krótkim terminie może dać dodatkowy efekt antyinflacyjny. Decyzja o podwyżce stóp byłaby więc ryzykowna". - - - - -

Morawski: Dane zaskakująco dobre, ale PKB i tak zwalnia

Główny ekonomista banku PBP Ignacy Morawski o wtorkowych danych GUS: "Dane o produkcji przemysłowej za maj są zaskakująco dobre. Biorąc pod uwagę dużą rolę tych danych w szacowaniu tempa wzrostu gospodarczego, można wstępnie prognozować, że drugi kwartał 2012 r. nie przyniósł znaczącego spowolnienia dynamiki PKB w porównaniu z kwartałem pierwszym. Produkcja wzrosła w maju o 4,6 proc. rok do roku (4,5 proc. w porównaniu z kwietniem), czyli grubo powyżej moich prognoz. W dużym stopniu wynika to z przeszacowania w prognozie znaczenia długiego majowego weekendu, ale nawet uwzględniając tę korektę dane wydają się niezłe. Częściowo przemysł mógł być wspierany przez słabszy kurs złotego, a częściowo przez przyspieszenie inwestycji publicznych. Ten drugi czynnik widać np. po bardzo wysokim wzroście w kategorii koks i produkty rafinacji ropy naftowej, do której należy m.in. produkcja asfaltu, smoły itd. Widać, jak bardzo wykonawcom zależało na dokończeniu części prac przed EURO2012. Wyniki produkcji nie stanowią jednak przełomu w ocenie ścieżki wzrostu gospodarczego. PKB zwalnia i ten proces będzie kontynuowany, choć ścieżka spowolnienia nie jest na razie stroma. Wzrost PKB w II kwartale powinien znaleźć się pomiędzy 3 proc. a 3,4 proc. rok do roku, czyli mimo wszystko niżej niż 3,5 proc. zanotowane w I kwartale. Dla Rady Polityki Pieniężnej dane powinny być raczej neutralne. Szybszy wzrost produkcji to z jednej strony sygnał "jastrzębi", ale łącząc je z danymi o płacach, widać, że pracownicy nie mają siły przebicia w negocjacjach płacowych nawet przy rosnącej wydajności - a to jest sygnał raczej "gołębi". Spodziewam się utrzymania w najbliższych miesiącach stóp procentowych bez zmian, choć zwolennicy podwyżek kosztu pieniądza po lepszych danych z gospodarki na pewno nie ucichną.(PAP)
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | danie | produkcje | Dana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »