GUS: Produkcja wzrosła o 13,5 proc.

Według wstępnych danych, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 13,5% wyższa niż przed rokiem, ale o 1,8% niższa w porównaniu z lipcem br.

Według wstępnych danych, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 13,5% wyższa niż przed rokiem, ale o 1,8% niższa w porównaniu z lipcem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 12,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i była o 1,5% wyższa w porównaniu z lipcem br.

W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 44,1%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 40,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 27,0%, wyrobów z metali ? o 22,8%, papieru i wyrobów z papieru - o 18,3% oraz urządzeń elektrycznych - o 14,3%.

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji napojów - o 10,8% oraz wyrobów tytoniowych - o 7,7%. W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 10,4% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w sierpniu br. wyższa o 8,5% niż przed rokiem i o 6,7% w porównaniu z lipcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 4,1% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,6% w porównaniu z lipcem br. W stosunku do sierpnia ub. roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 18,3% oraz roboty budowlane specjalistyczne - o 15,2%. W podmiotach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja zmniejszyła się o 4,2% (wobec wzrostu przed rokiem o 41,4%). W porównaniu z lipcem br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa i wyniósł: w przedsiębiorstwach realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków 7,1%, w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej 6,8%, a w podmiotach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne 5,9 %. Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-sierpień br. był o 3,4% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w sierpniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 13,5 proc., natomiast w porównaniu z lipcem 2010 roku spadła o 1,2 proc.

_ _ _ _ _

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu

(PPI) w sierpniu br. spadły wobec poprzedniego miesiąca o 0,2%, a w ujęciu rocznym wzrosły o 4,1%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątkowym komunikacie. W lipcu wzrosły o 3,8% r/r (po korekcie). Ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosły o 0,2% r/r. W lipcu w ujęciu rocznym wzrosły o 0,2%.

W ujęciu miesięcznym wzrosły ceny m. in. produkcji papieru i wyrobów z papieru, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,7%), produkcji artykułów spożywczych (o 1,1%), wyrobów farmaceutycznych (o 1,5%), wyrobów tytoniowych (o 2,2%), podał GUS.

"W sierpniu 2010 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 4,1% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 17,7%). Podniesiono również ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 4,9%), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,2%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 3,0%)" - głosi komunikat.

OPINIA - Radosława Cholewińskiego, Głównego Ekonomisty Noble Banku

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,5% r/r wobec 10,5% przed miesiącem, nieznacznie powyżej rynkowych oczekiwań (13,1%). Wyższe tempo wzrostu produkcji w porównaniu z lipcem wynikało w dużej mierze z korzystnej w różnicy liczby dni roboczych, ale wyrównana sezonowo dynamika produkcji również odnotowała poprawę (z 11,3% do 12,7%). Wzrosła również (do 30 na 34) liczba sekcji odnotowujących wzrost produkcji; najwyższe dynamiki produkcji wykazywał podobnie jak przed miesiącem przemysł chemiczny oraz elektroniczny. Systematycznie maleje natomiast rola przemysłu samochodowego (w dużej mierze produkującego na eksport) jako głównego czynnika wzrostu produkcji. Można oceniać, że coraz większą rolę we wzroście produkcji odgrywa popyt krajowy. Przewidujemy, że przy poprawiających się nastrojach w kraju wzrostowy trend produkcji przemysłowej będzie kontynuowany, przyczyniając się do wzrostu dynamiki PKB w okolice 3,9-4,0% r/r w Q3 i Q4.

Kontynuacji ożywienia przemysłu towarzyszył wzrost rocznego wskaźnika inflacji producenta do 4,1% z 3,8% przed miesiącem. Wzrost ten został jednak spowodowany efektem niskiej bazy z II poł. 2009 r. W ujęciu m/m ceny produkcji sprzedanej przemysłu odnotowały wręcz spadek o 0,2%, czemu sprzyjała aprecjacja złotego. Przewidywane przez nas umocnienie złotego pozwala oczekiwać stabilnych cen producentów w kolejnych miesiącach. Mimo to, wskaźniki inflacji PPI w ujęciu rocznym mogą wykazywać wzrost (potencjalnie generując wyższe oczekiwania inflacyjne) ze względu na wspomnianą niską bazę z II poł. 2009 r.

Dzisiejsze dane nie miały większego wpływu na rynek walutowy ani rynek stopy procentowej. Także z punktu widzenia RPP oceniamy je jako neutralne. Do kompletu danych z kraju publikowanych w tym miesiącu brakuje już tylko inflacji bazowej (nasza prognoza 1,2% r/r, niskie ryzyko odczytu na innym poziomie) i sprzedaży detalicznej (nasza prognoza 6,4% r/r, powyżej rynkowego konsensusu 5,9%). Konfiguracja tych danych nie będzie raczej dostarczać argumentów za podwyżkami stóp, wspierając dobre nastroje na rynku papierów skarbowych. Wskazujemy jednak na znaczące ryzyko odwrócenia tej sytuacji już w najbliższych miesiącach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowlane | robot | produkcje | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »