GUS: Sprzedaż detaliczna w górę o 8,1 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 8,1 proc. rdr w cenach stałych, czyli dokładnie tak jak prognozowali ekonomiści. Sprzedaż była podbijana przez wzmożone w obliczu wojny zakupy paliw, farmaceutyków i kosmetyków oraz żywności. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lutym o 21,1 proc.

- Wydatki konsumpcyjne rosną wolno na tle przemysłu. Sprzedaż w najbliższych miesiącach też będzie rosnąć tylko z uwagi na migrację - ocenia Jakub Rybacki, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Sprzedaż była podbijana przez wzmożone w obliczu wojny zakupy paliw (+22,1 proc. r/r), farmaceutyków i kosmetyków (+18,2 proc. r/r) oraz żywności (+6,6 proc. r/r). Dynamika "ważnych zakupów" rozczarowuje - sprzedaż samochodów spadła o 20 proc. r/r, mebli, RTV i agd o 4,4 proc. r/r. "Deflator" sprzedaży spadł do 7,8 proc. r/r z 8,5 proc. r/r w styczniu - to zasługa Tarczy Antyinflacyjnej - ocenili ekonomiści PKO BP.

Reklama

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących (z uwzględnieniem inflacji) wzrosła w ubiegłym miesiącu o 16,5 proc. rdr. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lutym rdr o 8,1 proc. i wzrost mdm o 0,2 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 15,8 proc. rdr.

W lutym 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grupy "pozostałe" (o 31,0 proc. wobec spadku o 16,6 przed rokiem). Wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" spośród prezentowanych kategorii towarów zaobserwowano także w grupach: "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" (o 22,1 proc.) oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 18,2 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 20,0 proc.).

W lutym 2022 r. w porównaniu ze styczniem br. odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 8,9 proc.). Udział tej sprzedaży zmniejszył się z 11,1 proc. w styczniu br. do 10,0 proc. w lutym br. Spośród prezentowanych grup o znaczącym udziale w sprzedaży spadek wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "meble, rtv, agd"  (z 20,5 proc. przed miesiącem do 19,0 proc.), "tekstylia, odzież, obuwie" (odpowiednio z 28,8 proc. do 28,6 proc.). Wzrost odnotowały natomiast jednostki z grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 25,1 proc. do 25,4 proc.).

W piątek GUS podał, że aktywność sektora przemysłowego była w lutym nadal wysoka. Produkcja przemysłowa wzrosła o 17,6 proc. w ujęciu rocznym. Wciąż pod presją pozostają ceny producentów (PPI) - te w ujęciu rocznym wzrosły w lutym o 15,9 proc. (w styczniu było to 14,8 proc.).

Budownictwo mocno w górę

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lutym br. była wyższa o 21,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 16,9 proc.) oraz o 5,8 proc. w stosunku do stycznia br. roku (przed rokiem wzrost o 5,5 proc.). 

- W przypadku produkcji budowlano-montażowej jesteśmy w punkt zgodni z konsensusem (prognozujemy 23,1 proc. r/r). Zakładamy lekką korektę na budowie budynków. Roboty inżynieryjne i specjalistyczne szły swoim tempem. Sprzyjał ciepły luty - wskazywali ekonomiści mBanku.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do lutego 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków - o 38,7 proc., w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 22,2 proc., zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,9 proc.

W stosunku do stycznia bieżącego roku, zaobserwowano wzrost wartości prac budowlano-montażowych wśród przedsiębiorstw wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 17,2 proc., a także w jednostkach zajmujących się budową budynków o 2,6 proc. W podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej wartość ta ukształtowała się na poziomie sprzed miesiąca.

W dwóch pierwszych miesiącach br. zwiększenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku wystąpiło w przedsiębiorstwach realizujących prace z zakresu budowy budynków (o 35,8 proc.), wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 16,4 proc.) oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 2,3 proc.).

Produkcja budowlano-montażowa w lutym 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 13,8 proc., jak
i remontowym - o 32,5 proc. (przed rokiem spadek odpowiednio o 21,9 proc. oraz 7,7 proc.).   

W okresie styczeń-luty 2022 roku, w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego roku, wystąpił wzrost wartości robót inwestycyjnych o 11,6 proc. oraz remontowych o 27,8 proc. wobec spadków analogicznych prac o 17,8 proc. i 4,2 proc. w 2021 roku.

Na koniec lutego w budowie było 867,0 tys. mieszkań, o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym 2022 r. wzrosła o 10,8 proc. rdr, a mdm wzrosła o 51,3 proc.

W okresie styczeń-luty deweloperzy przekazali do użytkowania 18,2 tys. mieszkań, o 6,5 proc. mniej rdr. Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 53,9 proc. ogólnej liczby mieszkań.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż detaliczna | budownictwo mieszkaniowe | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »