GUS: Stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. w listopadzie

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 9,6 proc. wobec 9,6 proc. w październiku - podał GUS.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.530,6 tys. wobec 1.516,9 tys. osób. przed miesiącem.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w listopadzie 2015 r. 204,7 tys. osób i była niższa niż w październiku, kiedy to wyniosła 211,4 tys. - podał GUS.

W końcu listopadzie urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 73,5 tys. osób, podczas gdy przed miesiącem było to 82,6 tys., a przed rokiem 74,3 tys.

Spadkowy trend bezrobocia chwilowo wyhamował

Według najnowszych danych GUS listopad przyniósł niewielki wzrost bezrobocia, przerywając tym samym, trwający od kilku miesięcy, nieustający spadek. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wrosła w stosunku do października o niemal 14 tys. Stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie, czyli 9,6 proc. Nadal jednak w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. stopa bezrobocia jest zdecydowanie mniejsza, a różnica wynosi 1,8 pp. - Pierwszy raz od 8 miesięcy zanotowaliśmy wzrost liczby bezrobotnych. Nie jest to duże zaskoczenie, bo patrząc historycznie na cykle polskiego rynku pracy, w listopadzie zwykle notowaliśmy zwiększenie bezrobocia. Jest to związane w dużej mierze z rejestracjami w Urzędach Pracy osób, które kończą zatrudnienie z sezonu letniego. Jednak tę zmianę należy odczytywać jako niewielką korektę i potwierdzenie, że rynek pracy nadal pozostaje w dobrej kondycji - wyjaśnia Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.- Polska korzysta również na poprawiającej się sytuacji w Europie. Stopa bezrobocia w strefie euro spadła w październiku do 10,7 proc., co było najlepszym wynikiem od stycznia 2012 roku. Polska z wynikiem na poziomie 7,0 proc. znalazła się wyraźnie poniżej średniej unijnej. Co istotne zbliżyliśmy się do najlepszych odczytów zatrudnienia z 2008 roku - dodaje Krzysztof Inglot. W stosunku do października 2015 r. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 15 województwach, m.in. w lubelskim (o 3,3 proc.), świętokrzyskim (o 2,3 proc.), podkarpackim (o 2,0 proc.) i zachodniopomorskim (o 1,5 proc.). W tym okresie tylko w województwie mazowieckim odnotowano spadek liczby bezrobotnych (o 0,1 proc.). Natomiast stopa bezrobocia wzrosła w 8 województwach, w pozostałych utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca. - Niestety nadal obserwujemy duże zróżnicowanie sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Województwa o relatywnie niskich poziomach bezrobocia nie odnotowały znaczących zmian. Z kolei w województwach takich jak warmińsko-mazurskie, podkarpackie, lubelskie wystąpiły wzrosty, które pogłębiły tylko różnice geograficzne na mapie bezrobocia. Jest to o tyle niepokojące, że w ten sposób utrwalany jest historyczny podział na rynek pracy A i B - podsumowuje Inglot.

GUS podał także, że nowe zamówienia w przemyśle na eksport w listopadzie w ujęciu rdr wzrosły o 6,8 proc. po spadku o 3,0 proc. w poprzednim miesiącu.

Reklama

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 4,2 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport spadły o 8,2 proc. mdm.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Natomiast nowe zamówienia w przemyśle w listopadzie wzrosły w ujęciu rdr o 4,7 proc., po spadku o 6,6 proc. w poprzednim miesiącu.

W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 2,6 proc. w porównaniu ze spadkiem o 5,4 proc. w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Poprawie w listopadzie uległa także sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych (o 8,9 proc. rdr).

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w listopadzie wzrosła o 8,9 proc. rdr, a mdm spadła o 4,5 proc. - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w listopadzie wzrosła o 7,0 proc. rdr, a mdm spadła o 4,9 proc.

Bieżące i wyprzedzające nastroje konsumenckie w grudniu 2015 r. pogorszyły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca - podał GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 5,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -9,3.

"Spadły wartości wszystkich składowych wskaźnika. W największym stopniu pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 13,9 pkt. proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika odnotowano spadki w granicach od 1,2 do 5,2 pkt. proc." - napisano w środowym komunikacie GUS.

"W porównaniu do grudnia 2014 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,2 pkt. proc." - dodano.

W 2015 r. wartość BWUK wyniosła minus 10,9 i była o 6,1 pkt. proc. wyższa niż w 2014 r.

Z danych GUS wynika, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 5,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -13,7.

"Wśród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 13,9 pkt. proc.). Jako jedyna poprawiła się wartość składowej wskaźnika dotycząca przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 3,4 pkt. proc.)" - napisano w raporcie.

"W porównaniu do grudnia 2014 r. obecna wartość WWUK jest wyższa o 4,2 pkt. proc." - dodano.

W 2015 r. wartość WWUK wynosiła -15,1 i była o 6,7 pkt. proc. wyższa niż w 2014 r.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »