GUS: Wysokie ceny stają się poważnym problemem!

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły aż o 4,3 proc. w stosunku do czerwca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 4,1 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.

"W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (mdm ) ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,7 proc.) oraz wzrost opłat związanych z rekreacją i kulturą (o 0,6 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc. i 0,05 pkt proc." - napisano w komentarzu do danych.

"Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,9 proc.), a także towarów i usług związanych z transportem (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,04 pkt proc. i 0,02 pkt proc." - dodano.

Reklama

Inflacja w ujęciu rdr wyniosła 4,3 proc. wobec 3,6 w maju i znajdowała się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 proc.), a także wzrost cen żywności (o 5,4 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,48 pkt proc. i 1,21 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,0 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,25 pkt proc." - głosi komunikat GUS.

Opinie

GRZEGORZ OGONEK, ING BSK

"Czerwiec był trudnym miesiącem do prognozowania inflacji, gdyż mieliśmy duże źródła niepewności. Rynek był niepewny jak na ceny przełoży się turniej EURO 2012 oraz to co się działo z cenami żywności, głównie tymi sezonowymi. W obu przypadkach ta niepewność się zrealizowała w górę, zarówno żywność, jak i te kategorie związane z turniejem +wyszły+ powyżej oczekiwań.

Z komunikacji z ostatniego posiedzenia RPP można odczytać, że RPP była przygotowana na pewien ruch inflacji w górę, na inflację powyżej 4 proc. Myślę jednak, że 4,3 proc. to trochę zaskakujący poziom, więc wizja obniżek stóp może się po tych danych oddalić".

DARIUSZ WINEK, BGŻ

"Wzrost inflacji do poziomu 4,3 proc. to nieznacznie ponadto, czego my się spodziewaliśmy. Jeśli chodzi o komponenty tego odczytu to za największe zaskoczenie należy uznać wzrost cen żywności, w tym przede wszystkim wzrost cen drobiu. Oprócz żywności wyskoczyły także kategorie związane z piłkarskimi mistrzostwami EURO 2012. Interpretacja tych kategorii jest jednak jednoznaczna, był to efekt tylko EURO 2012, więc należy się spodziewać, że w lipcu te kategorie w ujęciu mdm znajdą się na minusie.

Wzrost całego wskaźnika CPI w czerwcu został nieco złagodzony przez ceny paliw, mieliśmy bowiem miesiąc obniżek cen ropy.

Dzisiejszy odczyt może potwierdzić, że wizja obniżki stóp procentowych we wrześniu raczej się nie zrealizuje. W sierpniu nie mamy głosowania, więc do następnego - we wrześniu - będziemy jeszcze mieli odczyt inflacji za lipiec, który może trochę rozjaśnić sytuację".

JAKUB BOROWSKI, KREDYT BANK

"Prognozowaliśmy inflację na poziomie 4,2 proc., więc to jest lekkie zaskoczenie w górę, natomiast bardziej zaskakuje struktura inflacji. Spodziewaliśmy się, że ważnym czynnikiem podnoszącym inflację, obok dynamiki cen żywności, będzie wzrost cen w kategorii +restauracje i hotele+ w związku z Euro 2012. Tymczasem w zasadzie nie było tu wzrostu, a GUS nie odnotował efektu Euro.

Mamy silny wzrost cen żywności i to główny powód wzrostu inflacji.

To mnie skłania do wniosku, że inflacja w lipcu obniży się jedynie nieznacznie, najprawdopodobniej do 4,2 proc., do czego przyczynią się niższe ceny paliw. Sądzę, że do końca III kwartału inflacja będzie podwyższona, a to jest ważny argument za naszą prognozą, że RPP w tym roku nie obniży stóp procentowych".

- - - - - -

Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że roczny wskaźnik inflacji w lipcu ukształtuje się na poziomie około 4,3 proc., podobnie jak w czerwcu. W ujęciu miesięcznym ceny powinny spaść o 0,1 proc.

- Oczekujemy (...), że roczny wskaźnik inflacji w lipcu 2012 r. powinien być zbliżony do 4,3 proc. - oceniają ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz w resorcie gospodarki.

- W lipcu 2012 r. ceny powinny spaść o 0,1 proc. w odniesieniu do czerwca br. Mniej powinniśmy wydać m.in. na żywność i transport. Wpływ na to może mieć powrót ceny ropy brent w okolice 100 dolarów za baryłkę, jak również ostatnie osłabienie złotego. Jednocześnie należy wskazać, iż światowe ceny żywności spadają już od dwóch miesięcy, co powinno wpłynąć na sytuację w Polsce. Wskaźnik lipcowy, podobnie jak w czerwcu, może być ponadto związany z organizacją UEFA Euro 2012 - dodają.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji w maju i czerwcu:

                                 czerwiec '12         maj'12           
                               ( VI'11    V'12     V'11    IV'12     
.                          
INFLACJA OGÓŁEM                  4,3     0,2      3,6     0,2       
ŻYWNOŚĆ, NAPOJE ALKOHOL. 
I WYR. TYTONIOWE                  5,1     0,5      3,1     0,6          
-żywność i napoje bezalkoholowe   5,4     0,7      2,7     0,8       
     w tym żywność                5,4     0,7      2,5     0,8       
-alkohol i wyroby tytoniowe       4,1     0,1      4,7     0,2        
ODZIEŻ I OBUWIE                  -5,0    -0,9     -4,6    -0,2       
MIESZKANIE                        5,8     0,1      5,8     0,1       
-użytkowanie mieszkania
 i nośniki energii                6,5     0,1      6,6     0,1       
     w tym nośniki energii        7,9     0,0      8,0    -0,1       
-wyposażenie mieszkania i 
 prowadzenie gosp. domowego       2,4     0,1      2,5     0,2       
ZDROWIE                           3,6     0,2      3,7     0,3       
TRANSPORT                         8,2    -0,2      8,1    -0,3       
   w tym paliwa do 
   pryw.środków transportu       13,1    -0,6     12,7    -0,2      
pozostałe:
ŁĄCZNOŚĆ                         3,3     0,0      2,3     0,0        
REKREACJA I KULTURA              0,9     0,6      0,6    -1,0       
EDUKACJA                         4,9    -0,2      5,0     0,1       
RESTAURACJA I HOTELE             2,9     0,4      2,9     0,3       
INNE TOWARY I USŁUGI             2,3     0,0      2,5     0,2       
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | GUS | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »