Gwałtowny odpływ inwestycji z Niemiec. To sygnał ostrzegawczy

Wysokie podatki od przedsiębiorstw, biurokracja i niedoinwestowana infrastruktura sprawiają, że Niemcy stają się coraz mniej atrakcyjne dla inwestorów. W ubiegłym roku z Niemiec wypłynęło o 132 mld dolarów więcej inwestycji bezpośrednich niż w Niemczech zainwestowano - wynika z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), o którym pisze dziennik "Handelsblatt". To największy odpływ wśród 46 badanych krajów.

- Liczby te "należy rozumieć jako sygnał ostrzegawczy, że lokalizacja traci na atrakcyjności: demografia lub wysokie ceny energii wpływają na Niemcy" - powiedział Christian Rusche, ekonomista IW. Wiele problemów ma podłoże wewnętrzne. Wysokie podatki od przedsiębiorstw, biurokracja i niedoinwestowana infrastruktura sprawiają, że Niemcy stają się coraz mniej atrakcyjne.

"Po spowolnieniu w latach 2014-2018 odpływ inwestycji netto ponownie gwałtownie wzrósł od 2019 r. W 2022 r. wzrósł do nowej rekordowej wartości" - podaje IW, który ocenił dane organizacji krajów uprzemysłowionych OECD. 

Reklama

"Bezpośrednie inwestycje z innych krajów europejskich spadły szczególnie dramatycznie, z 79 mld euro do zaledwie 13 mld euro" - czytamy.

Wiele firm opuszcza niemiecki rynek. Jest też druga strona medalu

Jak wynika z badania przeprowadzonego wiosną przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, "więcej niemieckich firm niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 15 lat opuszcza rodzimy rynek ze względu na koszty. Pogłębiający się niedobór wykwalifikowanych pracowników może również prowadzić do tego, że firmy będą wolały inwestować swoje pieniądze za granicą" - pisze "Handelsblatt".

- To, czy odpływ inwestycji bezpośrednich z Niemiec będzie trwał, nie jest jeszcze jasne - mówi Torsten Schmidt z Instytutu Badań Gospodarczych RWI w Essen. Napływy inwestycji często następują po kilkuletnich cyklach; po spadku regularnie wzrastają. "Schmidt zauważył jednak, że napływy były ostatnio wyraźnie słabe" - czytamy.

Jednak "w ciągu najbliższych kilku lat do Niemiec napłyną bezpośrednie inwestycje w wysokości 56 miliardów euro, głównie poprzez budowę nowych fabryk chipów i baterii. Liczby te stanowią drugą stronę medalu (...)" - zauważa "Handelsblatt".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »