Handel reaguje na cła Trumpa. WTO obniża prognozy dla światowego obrotu towarami

Światowa Organizacja Handlu poinformowała w środę, że w zależności od tego, jak rozłożą się cła Donalda Trumpa, w tym roku należy spodziewać się spadku globalnego handlu o nawet 1,5 procent. Najbardziej ucierpią na tym Amerykanie, najwięcej zyskać może Europa.

Efekty decyzji prezydenta USA z początku kwietnia odczuwają już wszyscy, a wiele wskazuje na to, że odbije się to nie tylko na światowych giełdach, ale również na globalnym handlu. W tej wojnie celnej Europa może nawet zyskać.

Zmiana prognoz dla światowego handlu po cłach

Światowa Organizacja Handlu (WTO) w swoim najnowszych prognozach spodziewa się spadków wolumenu światowego handlu towarami, co oznacza drastyczny zwrot w prognozach na bieżący rok:

"Globalny handel towarami spadnie w tym roku o 0,2-1,5 procent, w zależności od tego, jak rozłożą się cła prezydenta USA Donalda Trumpa" - poinformowała w środę WTO.

Reklama

Organizacja przestrzega, że niepewność związana z polityką handlową może mieć "poważne negatywne konsekwencje dla świata". W raporcie stwierdza, że światowy handel towarami może spaść o 0,2 proc. w 2025 r., ale w najbardziej pesymistycznym scenariuszu mowa nawet o większym spadku rzędu 1,5 procent.

Europa zyska na cłach Trumpa?

Problemem mają być także zakłócenia w handlu między USA i Chinami, co może sprawić, że chińscy eksporterzy będą szukać nowych rynków zbytu m.in. w Europie. Według WTO na cłach Trumpa najbardziej ucierpi handel w Ameryce Północnej, a Azja i Europa mogą nawet zyskać na tych przetasowaniach. 

"Oczekuje się, że zakłócenia w handlu między USA a Chinami spowodują znaczne przekierowanie handlu, budząc obawy rynków trzecich o zwiększoną konkurencję ze strony Chin" — napisała Światowa Organizacja Handlu.

W 2024 roku wartość światowego handlu towarami i usługami wzrosła o 3,4 proc. i wyniosła 33 biliony dolarów

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »