Hiszpania i Francja podpisały "Traktat z Barcelony". Wkrótce dwa kraje połączy nowy gazociąg

Już wkrótce Hiszpanię i Francję połączy podwodny gazociąg, H2Med., który będzie przesyłał zielony wodór. Porozumienie o jego budowie zapadło w Barcelonie, na szczycie podczas którego oba kraje zawarły Traktat o przyjaźni i współpracy. Zobowiązały się w nim do wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, handlu, transportu i edukacji. Obiecały też udzielić sobie pomocy w przypadku napaści zbrojnej na terytorium któregoś z krajów.

Dokument, który nazwano Traktatem z Barcelony, uwzględnia uruchomienie między obydwoma krajami nowych połączeń energetycznych i gazowych. Ważnym projektem będzie stworzenie korytarza zielonej energii tzw. H2Med. - podwodnego gazociągu przesyłającego zielony wodór. Rurociąg będzie miał 300 km długości i połączy dwa miasta nad Morzem Śródziemnym - Marsylię i Barcelonę. Jego budowa ma potrwać cztery do pięciu lat. W sfinansowaniu projektu, którego ceny nie podano, Madryt i Paryż liczą na pomoc Unii Europejskiej. 

Paryż i Madryt apelują do Europy

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, za jedną z priorytetowych kwestii premier Hiszpanii Pedro Sanchez i prezydent Francji Emmanuel Macron uznali bezpieczeństwo energetyczne. Dotyczy ono nie tylko obu krajów ale też całej UE. Politycy zaapelowali do Brukseli o przeprowadzenie strukturalnej reformy rynku energetycznego w Europie. Zachęcili też Unię do zdecydowanej reakcji na cyfrową i zieloną transformację oraz „potrzebę postępów w reformie rynku europejskim. 

Reklama

Traktat między Francją a Hiszpanią dotyczy również bezpieczeństwa. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu krajów stworzą Dwustronną Radę Obrony i Bezpieczeństwa oraz wewnętrzną grupę roboczą ds. migracji. Hiszpania i Francja zobowiązały się do „udzielenia sobie pomocy w przypadku napaści zbrojnej na ich terytoria”. Zadeklarowały współpracę w zwalczaniu terroryzmu, radykalizacji postaw i przestępczości zorganizowanej. Współpraca obejmie też dziedzinę badań kosmicznych oraz projekt nowego systemu bojowego Future Air Combat System. 

Rolnictwo i wymiana transgraniczna

Oba kraje stawiają na wymianę transgraniczną. Dotychczasowe i przyszłe połączenia między Hiszpanią a Francją wzdłuż korytarza atlantyckiego i śródziemnomorskiego, mają doprowadzić do stworzenia między oboma krajami jednolitego rynku. W dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa i żywności Hiszpania i Francja zgodziły się współpracować w celu osiągnięcia rolnictwa 4.0. Ma się do tego przysłużyć współpraca uczelni obu krajów. A w ramach edukacji i kształcenia zawodowego, traktat zakłada tworzenie francusko-hiszpańskich kampusów szkoleniowych i wzajemne zatrudnianie młodych ludzi z obu krajów. 

Pedro Sanchez nazwał traktat "historycznym porozumieniem”, które nie tylko wzmacnia oba kraje ale też Europę. A Emmanuel Macron dokumentem, który wzmocni dwustronne partnerstwo i uczyni je bardziej skutecznym. Wcześniej Francja zawarła podobne porozumienie z Niemcami i Włochami, a Hiszpania - z Portugalią. Kolejny, dwustronny szczyt odbędzie się w 2024 r.  

Ewa Wysocka, Europa Press, AFP


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »