Reklama

Hiszpania: Prawo pobytu za kupno mieszkania

Prawo pobytu w Hiszpanii za kupno mieszkania. Projekt takiej ustawy ma być przyjęty w ciągu najbliższych dwóch tygodni przez Radę Ministrów - zapowiedział podczas spotkania z przedsiębiorcami hiszpański sekretarz stanu ds. gospdarki i pomocy przedsiębiorstwom, Fernando Jimenez Latorre.

W Hiszpanii jest ponad 3 mln pustostanów. Zdaniem rządu, jedynym sposobem na ich pozbycie się jest pozwolenie, aby domy i mieszkania kupiły osoby spoza UE. Prawdopodobnie, aby mogły one otrzymać prawo pobytu, cena kupionej nieruchomości będzie musiała wynieść co najmniej 160 tys. euro. Taką kwotę wskazał rząd w listopadzie, kiedy po raz pierwszy poinformował o pomyśle.

Pozwolenie zostanie włączone do przygotowywanego od ponad pół roku nowego Prawa Przedsiębiorców. Tam też ma się znaleźć zapis, zgodnie z którym prawo pobytu w Hiszpanii dostaną zagraniczni przedsiębiorcy, których firmy stworzą miejsca pracy.

Reklama

Niemcy zatrudnią hiszpańską młodzież

Niemcy zatrudnią bezrobotną, hiszpańską młodzież. Ministerstwa Pracy obu krajów zawarły umowę, w której Berlin zobowiązał się, że rocznie znajdzie pracę dla 5 tys. młodych Hiszpanów. Poziom bezrobocia w tej grupie przekroczył 57 proc.

Jako pierwsi mają znaleźć pracę młodzi bezrobotni, którzy łączą naukę z wykonywaniem zawodu. Będą to osoby ze średnim wykształceniem, które zobowiążą się, że opanują język niemiecki. Drugą grupą będą absolwenci uniwersytetów, m.in. informatycy i lekarze. - Zależy nam, aby wyjechali ci, którzy mają szanse na znalezienie zatrudnienia. Liczymy jednak, że nie wyjadą na długo - mówi minister pracy, Fatima Baniez.

W Niemczech pracuje już 44 tys. Hiszpanów, czyli więcej niż 40 lat temu, podczas największej imigracji powojennej. Ponad połowa z nich deklaruje, że nie planuje wracać do kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »