Hiszpanie uruchomili farmę fotowoltaiczną. To druga największa instalacja tego typu w Polsce

Hiszpańska firma EDP Renewables uruchomiła farmę fotowoltaiczną Przykona o mocy 200 MW. To druga największa instalacja tego typu w Polsce. Znajduje się ona na zrekultywowanym terenie po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego koło Turku we wschodniej Wielkopolsce.

Jak podkreśliło EDPR, farma PV Przykona, dzięki możliwości zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW ma potencjał, aby stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej i jedną z największych w Europie

270 hektarów, 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych

EDPR ma obecnie w Polsce 917 MW mocy w źródłach odnawialnych, z czego prawie 270 MW przybyło w ubiegłym roku.

- Przykona to dowód na to, że Polska jest kluczowym rynkiem dla EDPR, inwestycja ta wzmacnia także naszą pozycję jako największego zagranicznego inwestora w zakresie lądowej energetyki odnawialnej w Polsce - podkreślił Bartosz Fedurek z EDPR, cytowany w komunikacie firmy. Jak zaznaczył, po włączeniu elektrowni do sieci, EDPR będzie dysponować w kraju ponad 280 MW mocy w instalacjach fotowoltaicznych, co czyni firmę jednym z liderów tego rynku w Polsce.

Reklama

Jak poinformowało EDPR, farma Przykona zajmuje 270 hektarów, składa się z niemal 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które będą rocznie generować blisko 220 GWh energii elektrycznej,  co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

- Nowa technologia umieszczona na nieczynnym terenie kopalni, dodatkowa infrastruktura i zaangażowanie firmy w nasze inicjatywy społeczne to korzyści dla naszego regionu - ocenił wójt Przykony Mirosław Broniszewski.

Wśród inwestycji w Polsce EDPR ma m.in. budowę pierwszej instalacji OZE wykorzystującej cable pooling, czyli kilka źródeł na jednym przyłączu do sieci. Firma dobudowała 45 MW farmę PV do farmy wiatrowej Konary w Wielkopolsce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | fotowoltaika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »