Hiszpanie: Zadowolony jak Polak!

- W 1991 roku tylko 12 procent Polaków było zadowolonych z życia, teraz - 56 procent - wskazuje "El Pais". Wzrost zadowolonych w Polsce został zakwalifikowany przez największy, hiszpański dziennik jako czwarte, najbardziej optymistyczne wydarzenie 2019 roku.

Hiszpanie przypominają też, że ponad 80 procent Polaków uważa, że poprawiły się ich warunki życia, a 85 procent chwali zasady wolnego rynku. Takim optymizmem nie mogą się pochwalić mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. W ciągu 28 lat ich dobre samopoczucie poprawiło się o 22 punkty procentowe - z 32 do 52 proc. Przyczyną jest między innymi kryzys gospodarczy, który nawiedził kraj w 2008 roku a którego skutki wciąż jest widać.

Spadające bezrobocie

Bezrobocie wynosi tam 14,6 proc. (w okresie największego kryzysu wynosiło ponad 45 proc.) a wśród młodych, poniżej 25. roku - 35,4 proc. (według GUS w 3. kwartale w Polsce wynosiło w tej grupie 10,8 proc., a ogólna stopa bezrobocia to 5,1 proc.).

Reklama

Hiszpanie zazdroszczą nam nie tylko optymizmu ale też poziomu edukacji

Przed kilkoma dniami tamtejsza prasa analizowała sekrety, dzięki którym Polska stała się w ciągu 20 lat światową potęgą w dziedzinie edukacji. Jako pierwszą przyczynę wskazano inwestowanie w nauczycieli. - Przestali być pracownikami drugiej kategorii. Polski system obarcza ich odpowiedzialnością za rezultaty ale równocześnie daje swobodę w wyborze metod nauczania - informują Hiszpanie. Przypominają, że w testach PISA Polska jest w światowej czołówce. Hiszpania zaś osiągnęła w tym roku najgorsze od 15 lat rezultaty i spadła poniżej średniej OECD.

Długość życia

Za najbardziej pozytywną wiadomość 2019 roku "El Pais" uznał wydłużenie długości życia człowieka. W 1950 roku wynosiła ona 48 lat, teraz - 72 lata. Na drugim miejscu wskazano spadek umieralności wśród dzieci. W 1960 roku co piąte dziecko umierało przed ukończeniem pięciu lat, teraz - co 25. Umieralność dzieci spadła w niemal wszystkich, najbiedniejszych krajach świata. Za podnoszące na duchu informacje uznano też: wzrost bezpieczeństwa samolotów pasażerskich. Obliczono, że w porównaniu z latami 90. XX wieku podróż samolotem jest 500 razy bezpieczniejsza. Pochwalono, że na świecie przybywa demokracji, a w Afryce Subsaharyjskiej coraz więcej domów ma dostęp do bieżącej wody (w 15 lat ich odsetek wzrósł z 11 do 23 procent).

ew

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »