Hiszpańska turystyka odrabia straty
Od stycznia do listopada 2021 roku Hiszpanię odwiedziło 28,2 milionów zagranicznych turystów - informuje Narodowy Instytut Statystyki (INE). To o prawie 10 milionów więcej niż w 2020 roku, podczas światowego kryzysu turystyki wywołanego pandemią, ale znacznie mniej niż w 2019 r.
W 2019 roku, zanim pojawił się Covid-19, do Hiszpanii przyjechało 83,5 miliona turystów - był to drugi po Francji najczęściej odwiedzany kraj w Europie. Udziały turystyki w hiszpańskim PKB przekroczyły wtedy 14 procent. Po wybuchu pandemii, dwa lata temu, liczba zagranicznych przyjezdnych skurczyła się do 19 milionów, czyli do poziomu z początku lat 70-tych, a udziały sektora w Produkcie Krajowym Brutto spadły do 5,5 procent.
Mimo wciąż istniejących obostrzeń, dane z 2021 roku są bardziej optymistyczne. Do końca listopada Hiszpanię odwiedziło 28,2 miliona zagranicznych turystów, o 9,9 miliona więcej niż rok wcześniej. Jaki będzie udział turystyki w PKB w zeszłym roku, wiadomo będzie po poznaniu danych również za grudzień. Można się spodziewać, że nie będą one gorsze niż te z listopada, kiedy Półwysep Iberyjski odwiedziło ponad 3,3 mln osób - prawie siedem razy więcej niż w tym samym miesiącu 2020 roku. W sumie wydali oni wtedy prawie 4,7 mld euro - też siedem razy więcej niż w listopadzie rok wcześniej. A w ciągu całego 2021 roku wydatki turystów w Hiszpanii wzrosły o prawie 64 procent.
Rekordowe liczby turystów - ponad pięć milionów osób - odpoczywały w Hiszpanii w sierpniu i październiku. Narodowy Instytut Statystyki informuje, że niewiele mniej przyjezdnych spędzało wakacje w czerwcu i lipcu. Najczęściej Półwysep Iberyjski odwiedzali Francuzi (20,53 proc.), Brytyjczycy (16,64 proc.) i Niemcy (12,63 proc.). A najchętniej odwiedzanymi regionami były: Wyspy Kanaryjskie, Katalonia i Andaluzja. - Miesiąc po miesiącu widzimy, jak Hiszpania zbliża się do wielkości turystów i wydatków, które miała w 2019 roku, chociaż niepewność związana z nową falą Covid-19 może opóźnić w turystyce międzynarodowej odzyskanie poziomów sprzed pandemii - informuje Reyes Marota, kierująca resortem przemysłu, handlu i turystyki.
Ten rok ma być jeszcze lepszy. Z analiz i sondaży wynika, że wśród zagranicznych podróżnych rośnie zaufanie do Hiszpanii. Wpływa na to m.in. wysokość szczepień. Pełną dawkę przyjęło tam 80,2 proc. społeczeństwa, a 84,1 - co najmniej jedną. Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC), której posiedzenie odbyło się w grudniu w Madrycie przewiduje, że do końca 2022 roku sektor ten odzyska 85 proc. swojego poziomu sprzed kryzysu. Warunkiem jest jednak nienakładanie na kraje kolejnych ograniczeń mobilności.
Ewa Wysocka