Hutnicy protestują w Warszawie. “Branża może nie wytrzymać do końca roku"
W środę (21 maja) w Warszawie ma odbyć się kolejna manifestacja związków hutniczych i innych przemysłów energochłonnych. Według Dominika Kolorza, przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności, branża jest na skraju zapaści i może “nie wytrzymać do końca roku”.
Największe hutnicze związki zawodowe, w tym NSZZ "Solidarność", protestują w Warszawie. Pracownicy domagają się powstrzymania fali zwolnień oraz ustalenia stałej ceny energii elektrycznej dla przemysłu na poziomie poniżej 60 euro za megawatogodzinę. Jak podaje stołeczny ratusz, zgromadzenie jest planowane u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki, a przemarsz odbędzie się ulicami: Matejki - Al. Ujazdowskie przed Kancelarię Premiera przy Al. Ujazdowskich 1/3.
Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, podczas wywiadu na antenie Radia Katowice, zwrócił uwagę na problemy z jakimi boryka się przemysł ciężki w Europie. Jego zdaniem przeszkodą jest zbyt rygorystyczna polityka klimatyczna Unii Europejskiej oraz dostępność na rynku tańszych wyrobów z Chin i Ukrainy, które “dumpingują rynek". Kolorz krytykował również niekontrolowany wzrost cen energii dla przemysłu hutniczego o 80% na przestrzeni ostatnich 5 lat. Zdaniem związkowca “hutnictwo jest szczególnie dotknięte negatywnymi skutkami Zielonego Ładu".
- Mamy sytuację kompletnie niezrozumiałą. Europa stawia na zbrojenia, Polska stawia na zbrojenia. Przeprowadzamy transformację energetyczną, budujemy te głupie wiatraki. I okazuje się, że polskie huty, polskie stalownie nie uczestniczą ani w transformacji energetycznej ani do tej pory w kwestii zbrojeń - wskazał Kolorz podczas wywiadu w Radiu Katowice, cytowanego przez portal Money.pl.
Na początku maja Ministerstwo Przemysłu wydało komunikat o postępie prac ponadresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań dla sektora hutniczego. "Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dokument został skonsultowany z członkami zespołu, a obecnie trwa jego przygotowanie do publicznego udostępnienia" - zasygnalizowało ministerstwo.
Resort uczestniczy również w konsultacjach Clean Industrial Deal (Pakt dla czystego przemysłu). Unijny projekt ma za zadanie ustalić zasady pomocy publicznej dla przemysłu ciężkiego. Wśród rekomendowanych działań pojawia się m.in. wspieranie konkurencyjności hutnictwa, zwiększanie dostępności ulg energochłonnych i wsparcie nowych mocy produkcyjnych.