Ikoniczny budynek z lat 70. zniknie z panoramy Olsztyna. Wiemy, co tam postawią
Kultowy budynek z centrum Olsztyna po ponad 50 latach zniknie z krajobrazu miasta. Olsztyńskie Zakłady Graficzne (OZGraf) sprzedają swoją siedzibę, a zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych biurowców ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Na działce przy skrzyżowaniu Dworcowej i Towarowej, w pobliżu dworca kolejowego i węzła tramwajowego, powstać ma osiedle mieszkaniowe. Jak słychać w Olsztynie, przyda się, bo sytuacja mieszkaniowa w mieście jest daleka od ideału.
Olsztyńskie Zakłady Graficzne (OZGraf) chcą się przeprowadzić. Jak podaje Radio Olsztyn, dla siebie szukają już nowej lokalizacji, a działkę zamierzają sprzedać firmie deweloperskiej, która w miejscu zakładów postawić ma nowe osiedle mieszkaniowe.
Okolica jest kusząca - w niedalekim sąsiedztwie znajduje się bowiem dworzec kolejowy i jeden z głównych węzłów komunikacyjnych.
Olsztyńskie zakłady chcąc sprzedać działkę, na której mieści się ich dotychczasowa siedziba, wystąpiły do ratusza o wydanie warunków zabudowy. Warunki zostały już wydane i pozwalają one na postawienie tam bloku - potwierdził Patryk Pulikowski z urzędu miasta, cytowany przez "RO".
- W tym miejscu, u zbiegu ulic Dworcowej i Towarowej, gdzie teraz mieści się OZGraf, ma powstać budynek wielorodzinny z usługami w parterze i z budynkiem rodzinnym. Maksymalna wysokość tego budynku to 35 metrów - poinformował Pulikowski.
Uwolnienie terenów w samym centrum Olsztyna może się okazać pomocne w walce z niewystarczającą dostępnością mieszkań na olsztyńskim rynku nieruchomości. Popyt na mieszkania jest duży zarówno wśród miejscowych, jak i przyjezdnych. W cenie są zwłaszcza nowe mieszkania z rynku pierwotnego.
I choć to kolejna planowana w Olsztynie inwestycja mieszkaniowa w ostatnim czasie, to na wyjście z zapaści i spadek cen raczej nie ma co liczyć. - Liczba mieszkań w przeliczeniu na 1000 ludności oraz tzw. wskaźnik samodzielności zamieszkiwania, nadal nie jest satysfakcjonujący. Z tego powodu każda nowa inwestycja spotyka się z dużym zainteresowaniem - powiedział radiu dr Marcin Janusz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.
Z kolei według Renaty Zawadzkiej z biura nieruchomości, dawniej mieszkania kupowało się z myślą o całym życiu, natomiast dzisiaj zakup mieszkania jest dostosowywany do aktualnej sytuacji życiowej. - Myślę, że ludzie otworzyli się także na inwestycje, a ponadto nasz region traktowany jest jako miejsce wypoczynku. To również ma znaczenie - zauważa ekspertka.
Obecnie średnia cena nowego mieszkania w Olsztynie wynosi 12,5 tys. zł za metr kwadratowy, a z rynku wtórnego - ponad 9 tys. zł.
Historia Olsztyńskich Zakładów Graficznych (OZGraf) sięga 1945 r., kiedy to przystąpiono do organizacji pierwszej w Olsztynie drukarni państwowej. Budowę nowej siedziby ukończono w 1970, z jej otwarcie miało miejsce w 1971 r.
Od 2010 roku drukarnia funkcjonuje jako własność prywatna i jest częścią Grupy Kapitałowej Kompap S.A. Obecnie zakład działa na rynku międzynarodowym, choć początkowo był skoncentrowany jedynie na zleceniach lokalnych.