Ile kosztuje bursztyn? W tych miejscach najlepiej go zbierać

Szukanie bursztynu to nieodłączny element wycieczki nad morze. Wiele osób liczy na znalezienie surowca i łatwy zarobek. Niewielu jednak wie, gdzie i kiedy najlepiej zbierać bursztyny. Nietrudno się również pomylić i nazbierać zwykłych kamieni. Wybierz się w te miejsca, a zwiększysz swoje szanse na zebranie prawdziwych bursztynów. Mogą być warte fortunę.

Czym jest bursztyn?

Bursztyn to nic innego jak skamieniała żywica drzewa. Nazywa się go także jantarem lub amberem. Wyróżnia się około 60 odmian tego surowca. Na plażach Morza Bałtyckiego znaleźć można jeden z nich, nazywany sukcynitem. Składa się on z żywicy sosen. 

Bursztyn ma przede wszystkim charakterystyczną, żółtopomarańczową barwę. Można znaleźć także inne kolory - m.in. żółty, biały czy nawet czerwony.

Najlepsze miejsce i czas na zbieranie bursztynu w Polsce

Najlepszym miejscem na zbieranie bursztynów w Polsce jest wybrzeże gdańskie na wschód od Wyspy Sobieszewskiej. W poszukiwaniu skamieniałej żywicy warto się także wybrać na plaże, które znajdują się między Jantarem a Mikoszewem.

Reklama

Bursztyny zazwyczaj zalegają na dnie morza. Żeby się więc pojawiły na plaży, muszą zostać poderwane przez fale i wymyte na brzeg. Dlatego najlepsza pora na zbieranie bursztynu jest po sztormie. Najczęściej występują one wiosną, jesienią i zimą.

Dobrą porą na zbieranie i szukanie bursztynu będzie również czas, gdy wiatr wieje z północy lub północnego wschodu. W ten sposób podmuchy będą kierować je na plażę. Warto więc sprawdzić warunki atmosferyczne zanim ruszymy na poszukiwania.

Ile kosztuje bursztyn?

Bursztyn dobrej jakości jest drogim surowcem. Jego cena może się różnić w zależności od czynników takich jak kształt, kolor, jednorodność czy masa bryłki. Czym większa masa, rzadszy kolor bez plam, tym skamieniała żywica będzie droższa.

W zależności od masy ceny bursztynu przedstawiają się następująco:

  • bryłki bursztynu o masie powyżej 0,2 kg - cena około 20 tys. zł za kilogram;
  • bryłki bursztynu o masie między 0,1 a 0,2 kg - cena około 14 tys. zł za kilogram;
  • bryłki bursztynu o masie poniżej 0,1 kg - cena około 7 tys. zł za kilogram;
  • bryłki bursztynu o masie poniżej 0,01 kg - cena około 300 zł za kilogram.

Zdecydowanie najdroższym bursztynem będzie ten o barwie białej. To najrzadziej występująca, a tym samym najbardziej ceniona odmiana.

Czy zbieranie bursztynu jest legalne w Polsce?

Zbieranie bursztynu w Polsce jest jak najbardziej legalne. Istnieje tylko kilka małych haczyków, o których trzeba wiedzieć przed planowanym szukaniem surowca.

Bursztyny w Polsce można zbierać jedynie ręcznie. Nie wolno do tego używać specjalnych maszyn. Zaliczają się do tego pompy, a nawet sita.

Ważne jest także miejsce szukania. Legalne zbieranie bursztynu odbywa się tylko na plaży i pobrzeżach. Zakazane jest szukanie surowca na wydmach, w pobliskich lasach czy w parkach narodowych.

Jak rozpoznać bursztyn?

Podczas szukania bursztynu na pierwszy rzut oka można go pomylić ze zwykłym kamieniem. Jeśli planujemy go sprzedać, warto wcześniej sprawdzić, z czym mamy do czynienia. Jak odróżnić bursztyn od kamienia?

Przede wszystkim bursztyn rozpoznamy po tym, że jest lekki. Z tego powodu będzie się unosić na morskiej wodzie, która jest słona.

Po wyjęciu z wody czegoś, co wygląda jak bursztyn, powinniśmy sprawdzić elektrostatyczność. Bursztyn, po potarciu np. o ubranie, powinien przyciągać papier lub kurz. Sposób może się jednak nie sprawdzić, jeśli znaleziona bryłka jest za mała.

Autentyczność bursztynu sprawdzimy także za pomocą światła UV. Wystarczy, że specjalną latarkę skierujemy na znalezioną bryłkę. Jeśli jest prawdziwy, powinien świecić się żółto-białym światłem.

Ostatnią metodą weryfikacji bursztynu jest podpalenie go. Może się ona sprawdzić także, gdy kupiliśmy bursztyn i nie jesteśmy pewni, czy nie jest sztuczny. Prawdziwy będzie się palić jasnym, kopcącym płomieniem. Warto przy tej czynności zachować szczególną ostrożność.

Zobacz również:

W Berlinie jest tak mało wody, że chcą pić tę z Bałtyku. Słono za nią zapłacą

Żywność od lokalnych producentów. Nowy trend w polskich sklepach

Nawet 500 zł mandatu na grzybach. Co jest zabronione w polskich lasach?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bursztyn | Bałtyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »