Ile wynosi składka ZUS dla jednoosobowej firmy? Jaka będzie w 2024?

Przed podjęciem ważnej decyzji o założeniu własnej firmy staramy się przekalkulować, ile będzie nas kosztować prowadzenie działalności. Jedną z największych przeszkód jest dla niektórych składka ZUS. Obecnie składka ZUS dla jednoosobowej firmy to 1418,48 zł plus składka zdrowotna. W 2024 roku można spodziewać się podwyżki.

Czym jest i z czego złożona jest składka ZUS?

Składka ZUS jest to składka obowiązkowa, którą musi zapłacić każdy przedsiębiorca. Pieniądze odkładane są na koncie ZUS, z którego następnie pobiera się określone kwoty na wypłacenie renty lub emerytury. Składka zdrowotna upoważnia z kolei do korzystania z usług medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Składka ZUS opłacana przez jednoosobowe firmy składa się z trzech podstawowych części. Zalicza się do nich:

Reklama
  • ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe);
  • ubezpieczenie chorobowe;
  • ubezpieczenie wypadkowe.

Jak obliczana jest składka ZUS?

Podstawa składki ZUS obliczana jest na podstawie "średniego" wynagrodzenia. Dokładnie wynosi ona 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto. Jeśli jednak dopiero rozpoczęliśmy prowadzenie jednoosobowej firmy, możemy skorzystać z preferencyjnych składek lub ulgi na start.

W przypadku składek preferencyjnych, przez dwa lata przedsiębiorca płaci składki ZUS od obniżonej podstawy. Powinna ona wynieść nie mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Za pomocą tej samej podstawy obliczane są składki dla tych, którzy korzystają z małego ZUS plus.

Ulga na start dla nowej firmy jednoosobowej natomiast to możliwość płacenia przez pierwsze sześć miesięcy jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odchodzi wówczas składka na ubezpieczenie społeczne oraz wypadkowe.

Ze względu na rosnącą płacę minimalną, wzrosną także składki ZUS opłacane przez przedsiębiorców. Najbardziej ucierpią na tym firmy jednoosobowe.

Ile wynosi składka dla firmy jednoosobowej w 2023 roku? Tyle wzrośnie w 2024 roku

Obecnie przeciętne wynagrodzenie za pracę to 6935 zł. Podstawą wymiaru składki ZUS jest 60 proc. tej kwoty, czyli 4161 zł. W 2023 roku składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i wypadkowe wynosi 1418,48 zł miesięcznie. Do tego dochodzi składka zdrowotna.

Szacuje się, że w roku następnym przeciętne wynagrodzenie wyniesie 7794 zł. Podstawa składek będzie więc wynosić 4676,40 zł. Oznacza to, że składki ZUS dla firm jednoosobowych w 2024 roku wyniosą 1594,19 zł miesięcznie. Jest to kwota o 175,70 zł wyższa w porównaniu do bieżącego roku. Do tego, podobnie jak w bieżącym roku, należy doliczyć składkę zdrowotną. 

W przypadku nowych firm jednoosobowych, płacących składki ZUS według preferencyjnych stawek, podstawą do obliczenia składek jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2023 roku podstawa ta jest równa 1080 zł, a tym samym składka ZUS wynosi 341,72 zł.

W nowym roku podstawa składki wyniesie 1273 zł. W efekcie korzystając z takich udogodnień w 2024 roku firmy jednoosobowe zapłacą składkę ZUS w wysokości 402,78 zł miesięcznie. Kwota do zapłaty wzrośnie o 71,52 zł w stosunku do bieżącego roku.

W drugiej części roku, czyli od lipca 2024 roku, gdy nastąpi druga podwyżka wynagrodzenia minimalnego, podstawa wymiaru składek preferencyjnych ZUS wzrośnie do 1290 zł. Od lipca do grudnia 2024 roku firmy jednoosobowe zapłacą składki w wysokości 408,17 zł miesięcznie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: składki ZUS | ZUS | firmy jednoosobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »