Ile wypłaty na macierzyńskim? Dwa warianty wysokości zasiłków
Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 roku weszły w życie zmiany, które zmodyfikowały wysokość wypłat dla poszczególnych okresów. Na jak wysokie wypłaty świadczenia macierzyńskiego mogą liczyć rodzice?
Zasiłek macierzyński obowiązuje za okresy urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, a także urlopu ojcowskiego. Zgodnie ze zmianami, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku, zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku urlopu rodzicielskiego jest to 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Istnieje również możliwość pobierania za te dwa okresy kwoty w wartości uśrednionej, czyli 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w terminie maksymalnie 21 dni po porodzie.
Urlop ojcowski, którego wymiar wynosi maksymalnie 2 tygodnie, również umożliwia pobieranie zasiłku macierzyńskiego. W jakiej kwocie? Okazuje się, że osoby przebywające na urlopie ojcowskim mogą liczyć na zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Warto wspomnieć, że urlop ten przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Dodatkowo warto wspomnieć, że okres urlopu może być podzielony na dwa razy po 7 dni.
Zasiłek macierzyński otrzymuje się przez okres trwania urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Długość przyznawania świadczenia jest uzależniona od liczby urodzonych dzieci. Za okres trwania urlopu macierzyńskiego, zasiłek przyznaje się przez:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka;
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwójki dzieci w trakcie jednego porodu;
- 33 tygodnie w przypadku urodzenia trójki dzieci w trakcie jednego porodu;
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czwórki dzieci w trakcie jednego porodu;
- 37 tygodni w przypadku urodzenia piątki lub więcej dzieci w trakcie jednego porodu.
Przed terminem porodu można wykorzystać do 6 tygodni urlopu. Wówczas pozostałą część wykorzystuje się po porodzie.
Za okres trwania urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński przyznaje się przez 41 tygodni (w przypadku narodzin jednego dziecka bądź przyjęcia jednego dziecka na wychowanie) lub 43 tygodnie (w przypadku narodzin dwójki lub więcej dzieci w trakcie jednego porodu bądź równoczesnego przyjęcia dwójki lub więcej dzieci na wychowanie). Okres ten można dzielić na 5 dowolnych części, jednak trzeba go wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko 6 roku życia.
Przeczytaj też:
Dodatkowy urlop dla drugiego rodzica. Przez warunki rodziny mogą go nie chcieć
Dostajesz 500 plus? Możesz otrzymać dodatkowe 400
Nie tylko 300 plus. Na naukę dziecka wypłacają też dodatek szkolny