Import energii z Rosji? Węgry zapowiadają blokowanie sankcji

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział, że jego kraj będzie się sprzeciwiać sankcjom Brukseli na import energii z Rosji. UE przygotowuje kolejny pakiet sankcji w reakcji na ostatnie ataki rakietowe Rosji na ukraińskie miasta.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował na konferencji prasowej w Luksemburgu, że Węgry sprzeciwią się wszelkim sankcjom Unii Europejskiej na import energii z Rosji.

UE nałoży kolejne sankcje na Rosję?

W poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ w Luksemburgu pojawi się temat nałożenia kolejnego, 17. pakietu sankcji na Rosję. Ma to związek z ostatnimi atakami rakietowymi na Ukrainę, w których zginęło wielu cywilów.

Szef MSZ Litwy Kestutis Budrys powiedział w poniedziałek rano dziennikarzom, że jego zdaniem ten pakiet powinien objąć skroplony gaz ziemny (LNG) oraz rosyjski państwowy koncern jądrowy Rosatom.

Reklama

Bruksela nałożyła już 16 pakietów sankcji na Rosję

Choć Unia Europejska nałożyła na Rosję 16 pakietów sankcji, import węglowodorów z tego kraju jest objęty tylko częściowymi restrykcjami. Limit cenowy na import ropy z Rosji jest omijany z wykorzystaniem tzw. floty cieni, starych tankowców pływających pod banderami innych państw, które dostarczają surowiec do innych krajów. Na część statków floty cieni nałożono unijne sankcje, jednak część cały czas pozostaje poza ich zasięgiem. Do unijnych terminali LNG cały czas trafia też gaz skroplony z Rosji.

Peter Szijjarto powiedział też na konferencji, że Węgry nie zgodzą się, aby jakakolwiek część tzw. misji szkoleniowej Unii Europejskiej dla Ukrainy realizowana była na terytorium Ukrainy, ponieważ groziłoby to eskalacją wojny.

Unia Europejska przedłużyła w grudniu działanie misji treningowej dla ukraińskich żołnierzy do listopada 2026 roku. Jej budżet na dwa lata wynosi 409 mln euro.

Misja treningowa dla ukraińskich żołnierzy

Celem misji jest wzmocnienie zdolności sił zbrojnych Ukrainy do obrony kraju. Zapewnia ona szkolenie żołnierzy na poziomie podstawowym i specjalistycznym w zakresie m.in. pomocy medycznej, rozminowywania, logistyki i komunikacji, a także konserwacji i naprawy sprzętu wojskowego. Szkolenia odbywają się w 24 państwach UE.

Misja zapewnia też szkolenie młodszych kadr oficerskich w zakresie dowodzenia na różnych szczeblach i szkolenie operacyjne oraz doradza w zakresie planowania, przygotowywania i prowadzenia ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji.

Misja treningowa dla ukraińskich żołnierzy została ustanowiona w październiku 2022 r.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Peter Szijjarto | Węgry | sankcje wobec Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »