Reklama

Indeks oczekiwań ZEW dla Polski wzrósł w maju do 37,4 pkt

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w maju wzrósł o 5 pkt, do 37,4 pkt z 32,4 pkt w kwietniu, a oceny bieżącej sytuacji spadły w maju o 15,4 pkt do poziomu minus 9,4 pkt - podały w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

Ankietowani ekonomiści spodziewają się w Polsce stabilizacji lub spadku inflacji, wzrostu WIG, spadku lub stabilizacji krótkookresowych stóp procentowych i spadku lub stabilizacji długookresowych stóp procentowych oraz umocnienia lub stabilizacji kursu złotego.

Spośród krajów, w których przeprowadzane jest badanie, sytuacja bieżąca najlepiej oceniania jest w Turcji, a najgorzej na Węgrzech i Chorwacji. Najlepiej perspektywy gospodarki ocenianie są w Rumunii, Czechach i Turcji, a najgorzej na Słowacji, Węgrzech i Chorwacji. W każdym z badanych krajów saldo ocen perspektyw gospodarczych jest dodatnie.

Reklama

Perspektywy każdego z indeksów giełdowych ocenianie są pozytywnie. Najbardziej pozytywnie eksperci wypowiadają się o perspektywach indeksów rumuńskiego, austriackiego, tureckiego i chorwackiego, a najmniej optymistycznie o indeksie polskim i słowackim.

Forint jest jedyną walutą regionu, w przypadku której prognozy osłabienia przeważają nad prognozami aprecjacji względem euro.

Ankietę przeprowadzono wśród 71 ekspertów w okresie 30 kwietnia - 13 maja br. Ankieta przeprowadzana jest przez Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką w Mannheim (ZEW) i bank Erste.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »