Inflacja jeszcze nie ustępuje

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do stycznia 2009 roku, a w porównaniu z grudniem 2009 roku wzrosły o 0,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 3,5 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa, drób, jaja, sery oraz ryby. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej soki i herbata. Wzrosły ceny mleka, tłuszczów roślinnych oraz masła.

Potaniał natomiast cukier, a także ryż. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso wieprzowe i wędliny. Zmiany cen żywności, zwłaszcza artykułów mleczarskich i mięsa, są następstwem zmian cen skupu oraz cen targowiskowych podstawowych produktów rolnych.

W styczniu br. nastąpił nieznaczny wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,1 proc.).

Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za odzież i obuwie (o 2,2 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,9 proc.

Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci). Droższe niż w grudniu ub. roku były także usługi kanalizacyjne oraz zaopatrywanie w wodę. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożała także energia cieplna i opał.

Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

W styczniu br. nadal rosły opłaty dotyczące towarów i usług związanych ze zdrowiem.

Ceny w zakresie transportu były o 1,0 proc. wyższe niż w grudniu ub. roku, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu. Podniesiono opłaty za pasażerski transport kolejowy. Potaniał natomiast transport lotniczy i morski oraz samochody osobowe. W styczniu br. wyższe były opłaty związane z łącznością, głównie w wyniku wzrostu cen usług telekomunikacyjnych (łącznie z internetowymi).

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi w zakresie kultury, a także za turystykę zorganizowaną.

Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.

Opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w grudniu ub. roku.

W styczniu br. nadal rosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono opłaty w zakresie opieki społecznej.

Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne, a także usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych.

Odnotowano spadek opłat w zakresie ubezpieczeń.

Inflacja jeszcze nie ustępuje

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w styczniu 3,6 proc. Był więc nieco wyższy niż spodziewane 3,5 proc. Inflacja wciąż więc nie chce spadać.

Opublikowane dziś dane stanowią pewne zaskoczenie. Powszechnie spodziewano się, że wskaźnik inflacji nie przekroczy 3,5 proc. "Po cichu" liczono nawet, że będzie nieco niższy. W grudniu tempo wzrostu cen wyniosło 3,5 proc. i wydawało się, że może to już "szczyt" poziomu inflacji. Tymczasem skoczyła ona do poziomu najwyższego od sierpnia ubiegłego roku, gdy wyniosła 3,7 proc.

Najmocniej, bo aż o 10,9 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku wzrosły ceny transportu. Na drugim miejscu pod tym względem znalazły się ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Te zwiększyły się o 7,6 proc. Tradycyjnie już o 4,9 proc. mniej płaciliśmy za odzież i obuwie. Spadek cen w tej kategorii utrzymuje się już od kilku miesięcy. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3 proc., a więc zdecydowanie mniej niż wyniósł wzrost całkowitego wskaźnika inflacji. Eksperci szacują, że żywność w tym roku nie zdrożeje zbyt mocno i przewidywania te wydają się potwierdzać. Wzrost cen paliw, który w dużej mierze odpowiedzialny był za zwyżkę wskaźnika inflacji, częściowo wynikał z rosnących cen ropy naftowej. Jednak niemały wpływ miał w tym przypadku wzrost wysokości opłaty paliwowej.

Prognozy mówiące o znacznym spadku wskaźnika inflacji w pierwszej połowie tego roku nie wydają się jeszcze zagrożone. Można jednak mieć coraz więcej wątpliwości, czy osiągnie on tak niski poziom, jak się przewiduje. Według niektórych ekonomistów inflacja miałaby wynieść nawet 1,5 proc. Wyliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący zmiany cen z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, rośnie już trzeci miesiąc z rzędu. Widać więc, że ożywienie gospodarcze wyraźnie sprzyja inflacji. Jeśli nie zacznie ona bardziej zdecydowanie spadać, a tempo rozwoju gospodarki utrzyma się na wysokim poziomie, Rada Polityki Pieniężnej dostanie poważny argument, skłaniający do podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych.

Roman Przasnyski

Główny Analityk Gold Finance

* * *

- Wzrost cen w lutym powinien być zbliżony do wzrostu cen w styczniu, czyli 3,6 proc. rdr - szacują analitycy Ministerstwa Gospodarki.

"Według resortu gospodarki, wzrost cen w lutym br. powinien być zbliżony do odnotowanego w styczniu br. Eksperci MG oczekują ponadto wolniejszego wzrostu cen żywności oraz nieco szybszego wzrostu cen w transporcie" - napisano w komentarzu MG do danych GUS.

"Zdaniem analityków MG, niepewne pozostają m.in. zmiany cen używek. Oznacza to, że wskaźnik wzrostu cen w lutym br. może, podobnie jak w styczniu br., znaleźć się w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Dalszy spadek inflacji, do poziomu założonego przez RPP , powinien nastąpić w drugim kwartale 2010 r." - dodano.

Z podanych w poniedziałek przez GUS danych wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do stycznia 2009 roku, a w porównaniu z grudniem 2009 roku wzrosły o 0,5 proc. (PAP)

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji w styczniu w ujęciu rocznym i miesięcznym:

                     wagi            I2010       
                    (w proc.)        wobec            
                               I2009   XII2009  
INFLACJA OGÓŁEM                3,6       0,5
ŻYWNOŚĆ, NAPOJE                            
BEZALKOHOL, ALKOHOL
I WYR.TYT.                     3,9        0,6
  żywność i napoje                     
  bezalkoholowe       24,6     3,0        0,7
  alkohol                      
	i wyr. tyt.       5,6     7,6        0,1
ODZIEŻ I OBUWIE        5,4    -4,9       -2,2
MIESZKANIE                     4,0        0,9
  użytkowanie mieszk.
  i nośniki energii   19,4     4,5        1,1
  wyposażenie mieszkania       
  i prowadzenie gosp.
  domowego             5,3     2,0        0,0
TRANSPORT              9,4    10,9        1,0

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: transport | odzież | konsumenci | obuwie | opłaty | żywność | mieszkanie | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »