Inflacja na Węgrzech. Są nowe dane

​Inflacja konsumencka na Węgrzech w lutym wyniosła 25,4 proc. w relacji rocznej - poinformował tamtejszy urząd statystyczny. Jest to niższy odczyt od tego z początku 2023 r. - w styczniu bowiem wzrost cen towarów i usług w tym kraju wyniósł 25,7 proc.

W lutym 2023 r. inflacja konsumencka (CPI) na Węgrzech wyniosła 25,4 proc. liczona rok do roku, wobec styczniowego odczytu - wówczas 25,7 proc. Na przestrzeni miesiąca tamtejszy urząd statystyczny zaraportował wzrost cen towarów i usług na poziomie 0,8 proc.

Choć lutowy wskaźnik jest pierwszym spadkiem rocznej inflacji odnotowanej na przestrzeni miesiąca od czerwca 2021 r., tak trudno uznać to za sukces.

Zgodnie z danymi węgierskiego urzędu, w lutym 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, ceny żywności wzrosły o 43,3 proc. Najbardziej w tym czasie podrożały jaja - o 79,2 proc., produkty z przetwórstwa mlecznego o 76,2 proc., masło o 75,1 proc. oraz ser o 72,1 proc. i chleb o 71,1 proc.

Reklama

Należy nadmienić, że pod koniec 2022 r. rząd Victora Orbana postanowił przedłużyć tarczę antyinflacyjną obejmującą podstawowe produkty żywnościowe do 30 kwietnia 2023 r. Wcześniej przedstawiciele partii Fideszu wygasili m.in. stałą cenę obejmującą paliwa dla klientów detalicznych, co doprowadziło do sytuacji, w której na poszczególnych stacjach brakowało benzyny oraz ropy. 

Również wysoki skok cenowy w relacji rocznej odnotowano w kategorii "energia elektryczna, gaz i inne paliwa", co jest szczególnie widoczne na przykładzie gazu, którego ceny były wyższe o 78,4 proc. niż przed rokiem.

Węgry: inflacja jest najwyższa od 26 lat

Węgry mierzą się z najwyższymi odczytami inflacyjnymi od 1997 roku. Jednocześnie wskaźniki wzrostów cen są tym kraju są również najwyższe na tle pozostałych państw z regionu, w tym Polski. Próg dwudziestu procent został na Węgrzech przekroczony już we wrześniu ub. r. - wówczas inflacja CPI wyniosła 20,1 proc. rdr - i od tego czasu nie spada.  

Dane zaraportowane na początku bieżącego roku mogą wzbudzić jeszcze większy niepokój w kontekście finansów tamtejszych mieszkańców, jeżeli spojrzy się na bazę sprzed roku. W styczniu 2022 r. inflacja konsumencka na Węgrzech wyniosła 7,9 proc. rdr, natomiast w lutym 8,3 proc.  

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Węgry | inflacja na węgrzech
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »