Inflacja sięgnęłaby 10 proc. gdyby nie tarcza inflacyjna - PKO BP

Poziom cen z koszyka inflacyjnego GUS powinien się obniżyć o ok. 1 do 1,5 pkt proc. - tak wpływ pakietu antyinflacyjnego na inflację ocenia Mariusz Adamiak dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego.

- Inflacja powinna być niższa w stosunku do tego, jaka by była, gdyby te działania nie zostały wprowadzane. Szczyt inflacji powinniśmy zobaczyć w grudniu na poziomie ok. 8 proc. - prognozował w Polsat News Adamiak.

Zauważył, że "gdyby nie było tarczy antyinflacyjnej, inflacja sięgnęłaby 9-10 proc.".

Z najnowszych danych GUS wynika, że inflacja w listopadzie była najwyższa od końca 2000 r. - wzrosła do 7,7 proc. z 6,8 proc. w październiku, a zdaniem ekonomistów w grudniu przekroczy 8 proc.

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, pytana o Interię o szczyt inflacji w tym roku, prognozuje, że wskaźnik w grudniu sięgnie poziomu 8,1 proc. Później zacznie spadać (w styczniu wyniesie ok. 7,9 proc.), by na koniec 2022 r. osiągnąć poziom ok. 4,9 proc. 

Reklama

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dzisiaj Rada Ministrów przyjęła odpowiednie rozporządzenia i projekty ustaw związane z tarczą antyinflacyjną. Część z nich wymaga jeszcze zaakceptowania przez parlament i prezydenta.

Co jest w tarczy antyinflacyjnej?

Tarcza antyinflacyjna, która w większości zacznie działać od stycznia, składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych (od 20 grudnia) - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie. 

bed

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | drożyzna | wzrost cen | tarcza antyinflacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »