Inflacja szybko nie odpuści; w przyszłym roku wciąż będzie wysoko, ale PKB mocno wyhamuje
RPP oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej - napisano w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Z nowej projekcji inflacji wynika, że ceny będą kształtować się w 2023 r. w przedziale 9,8-15,1 proc. Przewidywany jest też silny spadek PKB - do 0,2-2,3 proc. w przyszłym roku.
Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt proc do poziomu:
- stopa referencyjna 6,50% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,00% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,55% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,60% w skali rocznej;
"Inflacja na świecie nadal rośnie, osiągając w wielu krajach najwyższe poziomy od dekad. Jednocześnie w dalszym ciągu podwyższane są prognozy inflacji na najbliższe kwartały. Głównym źródłem wzrostu dynamiki cen pozostają wysokie ceny surowców oraz przedłużające się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży i transporcie międzynarodowym, nasilone przez efekty wojny. W części gospodarek do wzrostu cen przyczyniają się także wysoka dynamika popytu i rosnące koszty pracy. W efekcie rośnie również inflacja bazowa" - napisano w komunikacie RPP.
I dodano, że "w warunkach silnego wzrostu inflacji wiele banków centralnych w ostatnim okresie zacieśniało politykę pieniężną". Przypomniano, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podwyższyła stopy procentowe. Z kolei EBC zakończył skup netto aktywów. Banki centralne wielu gospodarek, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej, kontynuowały podwyższanie stóp procentowych.
"W Polsce dostępne dane miesięczne wskazują, że koniunktura w II kw. br. pozostawała korzystna, jednak dynamika aktywności gospodarczej obniżyła się. Towarzyszy temu rekordowo niska stopa bezrobocia oraz wyraźny wzrost wynagrodzeń. W kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obarczone są znaczną niepewnością" - czytamy.