Inflacja uderzy z początkiem nowego roku

Ceny będą rosnąć, zwłaszcza żywności. Na początku 2020 r. inflacja zwiększy się do 3,4-3,5 proc. Pierwszy kwartał przyszłego roku będzie szczytowym okresem inflacji w Polsce. Jednak nie powinno to doprowadzić do podwyższenia stóp procentowych przez RPP w pierwszym półroczu.

- W najbliższych miesiącach będą rosły ceny żywności, nawet o 8 proc. r/r - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

- Będzie to spowodowane przede wszystkim wyższymi cenami owoców, warzyw i mięsa wieprzowego, co spowoduje presję na wzrost cen innego mięsa, także drobiu.

Według prognoz Coface na początku roku inflacja wzrośnie do 3,4-3,5 proc., ale w kolejnych miesiącach będzie spadać.

- Pierwszy kwartał to będzie szczytowy punkt inflacji, jednak nie dojdzie do podwyższenia stóp procentowych- ocenia G.Sielewicz.

Reklama

- Natomiast obniżenie stóp przez RPP może się zdarzyć w drugim półroczu, gdyby w Polsce doszło do głębszego spowolnienia gospodarczego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

...........................

Co w takim razie będzie dalej?

Osłabienie wzrostu gospodarki na świecie, a wraz z nim i w Polsce będzie na pewno przeciwdziałać wybuchowi niekontrolowanej inflacji. Bo ceny mają coraz bardziej charakter globalny. Upodabniają się do siebie wszędzie na świecie jak hamburger do hamburgera.

- Postępująca globalizacja powoduje, że coraz częściej ceny są globalne i dotyczy to coraz większej liczby sektorów gospodarki. Fakt, że ceny stają się globalne, powoduje, że coraz trudniej przerzucić rosnące koszty produkcji na konsumenta. Są oczywiście bariery celne, kosztowe, kursowe, transportowe, ale inflacja jest coraz bardziej globalna i dlatego trudno spodziewać się w Polsce jej eksplozji - mówi Interii Mirosław Budzicki.

Zdecydowana większość towarów przemysłowych w np. Niemczech i Polsce ma bardzo podobne ceny. Ale ceny żywności już różnią się bardziej. A co dopiero ceny usług. Fryzjer męski w Sztokholmie kosztuje trzy razy tyle co w Warszawie, przyszycie skórzanego paska do torebki u szewca w Berlinie pięć razy więcej niż w Szczecinie. Nie mówiąc już o cenach bardziej specjalistycznych usług, jak np. związanych z leczeniem. Nie do każdego zakamarka globalizacja cen sięga, a w niektórych sferach polskie ceny pozostają jeszcze daleko w tyle.

Jeśli światowa gospodarka dalej będzie zwalniać, złoty może się jeszcze bardziej osłabiać. A jeśli tak się stanie, będzie to nakręcać inflację. Bo - zgodnie z prognozami ekonomistów - lwia część najnowszej odsłony 500+ trafi do ludzi lepiej sytuowanych, mających większy popyt na towary z importu. Wolą szynkę parmeńską od szynki litewskiej.

- Ostatnie osłabienie złotego nie jest reakcją na specyficzną sytuację w Polsce. Waluty rynków wschodzących traciły na wartości, bo dolar się umacniał (...) W okresie globalnej wyprzedaży walut rynków wschodzących złoty może reagować silniej niż inne waluty regionu, bo jest w miarę płynną walutą. Jeśli więc inwestor chce sprzedać waluty regionu, często zaczyna od złotego - mówi Mirosław Budzicki.

Rekordowo dobre od kilku miesięcy nastroje konsumentów będą podsycane przez wypłaty z rozszerzonego programu 500+. To pieniądz, który wprawdzie podeprze wzrost słabnącej gospodarki, a równocześnie może nakręcić galopadę cen.

Mamy już za kołnierzem kilka zimnych kropli. Niestety będzie ich jeszcze więcej. Ostatnie cokwartalne badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH zanotowało bardzo wyraźny wzrost liczby osób deklarujących, że w ciągu najbliższego roku kupi dobra trwałego użytku, samochód lub mieszkanie, albo wyda pieniądze na remont. Nic, tylko się cieszyć, gdyby nie to, że pytani mówią, iż 500+ na to nie starczy i w coraz większym stopniu chcą finansować wydatki z kredytu.

To taki mały alert pogodowy. Czekamy na autobus, a tu może nadejść ulewa.

Jacek Ramotowski

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki cen | inflacja | ceny w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »