Inflacja w Polsce w kwietniu. GUS podał, co drożało najbardziej

Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 14,7 proc. w skali roku - wynika z finalnego odczytu GUS. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,7 procent. Tym samym potwierdził się wstępny szacunek inflacji. Z danych GUS wynika, że żywność zdrożała w rok o 19,7 proc., użytkowanie mieszkania o 18,2 proc., rekreacja i kultur o 14,9 proc. oraz restauracje i hotele o 16,2 proc. Według prognoz Komisji Europejskiej średnioroczna inflacja w tym roku wyniesie niecałe 12 proc. Jednocześnie, KE podwyższyła prognozy inflacji dla Polski na 2024 r. z 4,4 proc. do 6 proc.

  • Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał ostateczny odczyt o inflacji w kwietniu 2023 roku. 
  • Zgodnie z odczytem GUS, inflacja w Polsce w zeszłym miesiącu wyniosła  14,7 proc. w ujęciu rocznym. 
  • Tym samym GUS potwierdził wstępny szacunek inflacji konsumenckiej. 
  • W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,7 procent. 
  • Dane GUS wskazują, że inflacja w kwietniu była niższa niż w marcu. Wtedy wynosiła 16,1 proc. rok do roku.

Według wstępnego odczytu, opublikowanego pod koniec kwietnia, poziom wzrostu cen w zeszłym miesiącu wynosił 14,7 proc. w skali roku. Jak podawał wtedy GUS, głównymi czynnikami ciągnącymi ceny w górę były energia oraz żywność. Ceny nośników energii wzrosły w porównaniu do kwietnia 2022 roku o 23,5 proc., a ceny żywności i napojów bezalkoholowych o 19,7 proc. - wynikało ze wstępnego odczytu GUS. 

Reklama

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7 proc. (przy wzroście cen towarów - o 15,1 proc. i usług - o 13,3 proc. - podał GUS w komunikacie.

W maju ekonomiści spodziewają się kolejnego spadku inflacji. Tak prognozują m. in. analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Szacujemy, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe" - stwierdzili we wpisie na Twitterze po wstępnym odczycie z 28 kwietnia.

Ceny w kwietniu. Oto rekordziści "drożyzny"

O spadku inflacji w kwietniu zdecydował spadek cen niewielkiej grupy produktów: paliwa potaniały o 0,1 proc., olej napędowy o 6 proc., gaz ciekły o 16,6 proc. Szybko rosły jednak ceny produktów żywnościowych:

  • Ryż zdrożał o 23 proc. rok do roku
  • Mąka o 19,8 proc.
  • Pieczywo o 19,2 proc.
  • Mięso o 14,3 proc.
  • Mleko o 31,3 proc.
  • Jaja o 29,1 proc.
  • Cukier o 67,1 proc.
  • Kawa o 19,9 proc.

Wyżej o 23,5 proc. kształtowały się ceny nośników energii, w tym cieplnej o 40,3 proc. a elektrycznej o 22,4 proc.

Usługi fryzjerskie zdrożały o 12,9 proc.

Inflacja bazowa wciąż wysoka

Inflacja bazowa to wskaźnik obrazujący wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii. Obecnie inflacja bazowa w Polsce rośnie, mimo że inflacja CPI spada. Utrzymywanie się tego zjawiska komentował dla Interii Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju:

- Inflacja bazowa pokazuje efekty tzw. drugiej rudny. Pierwszy szok cenowy wynika ze wzrostu cen surowców energetycznych, pandemii Covid-19. Natomiast silny rynek pracy, presja płacowa, silny popyt w gospodarce umożliwiły firmom przerzucenie wielu kosztów na finalne ceny. Historia takich epizodów inflacyjnych pokazuje, że inflacja bazowa zaczyna spadać 2-3 miesiące po tym, jak swój szczyt osiągnie główny wskaźnik inflacji konsumenckiej - mówił Borys w rozmowie z Interią na kongresie Impact'23 w Poznaniu.

- To oznacza, że właśnie teraz w maju powinniśmy zobaczyć pierwsze spadki inflacji bazowej. Ale historycznie zdarzało się też tak, i to niejednokrotnie, że przez dłuższy czas wskaźnik głównej inflacji był poniżej inflacji bazowej - oceniał szef PFR. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »